GAZALİ’NİN ŞÜPHECİLİK ÜZERİNE RÜYA ARGÜMANI

Şuan muhtemelen uyanık olduğunuzu, uyumadığınızı ve rüyada olmadığınızı düşünüyorsunuz. Fakat, rüya görmediğinizi biliyor musunuz?

Fransız filozof Rene Descartes (1596–1650) İlk Felsefe Üzerine Meditasyonlar adlı kitabının başında buna benzer bir soru sorar. Cevabı ise şudur; rüyada olmadığından emin olamadığı için, rüyada olmadığını bilmiyordu ve bilmediği için de duyuları sayesinde edindiği hiçbir inanç bilgiye ulaşamazdı.

Bilgiye sahip olup olmadığımızı ve şüpheciliğin (bilgiden yoksun olduğumuzu söyleyen görüş) dayanağını sorgulamak için rüyaların kullanımı çağdaş filozofların kabul ettiğinden daha zengin bir tarihe sahiptir. İranlı Müslüman filozof ve fıkıhçı, Ebu Hamid el-Gazali (1058–1111) Descartes’dan 500 yıldan daha uzun bir süre önce bilgi hakkında şüpheci endişeleri dile getirmek için rüyaları kullandı.

Bu makale, Gazali’nin otobiyografik eseri el-Münkız mine’d Dalal’deki (Dalaletten Kurtuluş), Rüya Argümanının rolünü ve herhangi bir bilgimiz olup olmadığı konusunda şüphe uyandırmak için nasıl kullandığını değerlendirir.

1. Şüphe Vasıtasıyla Gazali’nin Entelektüel Yolculuğu

Gazali, Dalaletten Kurtuluş kitabını kendisine şüpheden kesinliğe doğru olan entelektüel yolculuğunu soran isimsiz bir muhabire olan bir mektup olarak çerçevelemiştir. Gazali entelektüel yolculuğuna gençken, yetiştiği İslami çevreden kazandığı dini ve kültürel inanışlara emin bir şekilde tutunarak başladı. İnançlarının Hıristiyan ve Yahudi olarak yetişen insanlardan farklı olduğunu fark edince inandığı şeylerden şüphe duymaya başlar (*). Kendi toplumunda genel olarak kabul gören inançların doğru olup olmadığını belirlemek ve eğer söz konusu inançlar doğruysa bunların doğruluğunu şüphe götürmez bir şekilde bilmek ister. Bundan dolayı, kesinlik kazanmaya yönelik adımlarını açıklar.

İlk adım olarak, Gazali duyularından ve akıldan neye inandığını kesin olarak bilip bilmediğini söylemesine yardımcı olacak bir ölçüt önerir ve üzerine düşünür:

“O zaman bana kesin ve emin bilginin, bilinen şeyin ona dayanacak kadar çok apaçık olduğu, ne yanılgı ve hata ihtimalinin olduğu ne de aklın böyle bir olasılığı varsayabileceği fikri açık bir hale geldi.”

Gazali, inançlarının çoğunun bu ölçeğe dayanamayacağını anladı. Dahası, duyusal tecrübelerinden gelen bilgilerden de şüphelenmeye başladı çünkü onlar hataya ve rasyonel inanışlardan gelen düzeltmeye eğilimlilerdi:

“Duyuların en güçlüsü görme duyusudur. Göz bir gölgeye bakar, hareketsiz ve sabit olduğunu görür ve onda hareket olmadığına hükmeder. Sonra, tecrübe ve gözlem sebebiyle bir müddet sonra gölgenin hareket ettiğini anlar…. Yine göz, yıldıza bakar ve bir dinar büyüklüğünde küçük bir şey olduğunu görür: fakat geometrik deliller bulunduğumuz küreden onun daha büyük olduğunu gösterir. Bu ve buna benzer duyu verileri durumunda duyu-yargıcı kararını verir ama akıl-yargıcı bunu reddeder ve tekrar tekrar yanıltır.”

Dolayısıyla Gazali, duyusal deneyimlerle ilgili daha önce sahip olduğu kesinlikten şüphelenmeye başlar. Duyusal deneyimlerin gerçekten de hakikati temsil ettiğinden şüphelenmemiz için pek çok sebebimiz vardır çünkü çoğu zaman başka bir duyusal tecrübe önceki bir tecrübeyle çelişir (bir müddet sonra gölge izlendiğinde olanlar gibi. Kullandığımız matematiksel kanıtlar ya da diğer bilimsel yöntemler veya Gazali’nin yıldız örneği gibi) gerçekliğe karşı duyusal tecrübelerden şüphelenmek için bir sebep sağlar.

2. Gazali’nin Rüya Argümanı

Gazali, daha sonra inançları akla göre değerlendirir ( birincil bilgiler dediği şey) örneğin 10 > 3 ya da aynı iddianın aynı anda doğrulanamayacağı ve reddedilemeyeceği gibi. Bu inançlar, duyusal deneyimlerden gelen inançlardan daha iyi sonuç vermez.

Okuyucusunun bunun nedenini anlamasına yardım etmek için Gazali duyularını kişileştirir ki böylece onlarla tartışabilirler. Duyular, aklın (Gazali duyusal tecrübelerden “daha yüksek” kapasitede olduğuna inanır) duyusal tecrübelerden şüphelenmek için kullanılabileceğini ve hatta “daha yüksek” bir kapasitenin aklın inanışları hakkında şüphe uyandırabileceğini ileri sürerler.

Bu hayali tartışmada, Gazali’nin duyusal tecrübeleri bir rüya analojisine başvurarak argümanlarını güçlendirirler. Rüyadayken, kuşkusuz rüyamızın gerçek olduğuna inanırız. Fakat uyanırız ve rüyamızın gerçek olmadığını fark ederiz. Yani, analojiyle, eğer üçüncü bir tür tecrübeye sahip olsaydık (rüyadayken ya da uyanıkken olmayan bir tecrübe) uyanıkken normalde sahip olduğumuz düşüncelerden şüphe edebilirdik. Bu üçüncü tür tecrübeye sahip olmak bir rüyadan uyanmaya benzerdi: daha gerçekçi bir realiteye uyanırdık.

Dalaletten Kurtuluş‘ta daha sonra Gazali bu üçüncü tür tecrübenin ihtimali tartışmasına geri dönüyor. Hepimizin aklın ötesinde bir yeteneğe sahip olduğumuzu söylüyor; tahmin yeteneği.

Çoğumuz bunları tecrübe etmese de, peygamberler ve onların yanı sıra mutasavvıflar kendilerinin adanmışlıklarından ötürü böyle durumların ustasıdırlar. Gazali böyle olayları “ilhami tecrübeler” olarak tanımlar ve bunlar vasıtasıyla Allah ile samimi bir ilişkiye sahip olunur. Allah’ın mükemmellikleri, özellikle O’nun her şeyi bilmesi ve iyiliği göz önüne alındığında, Allah’ın mümkün kılması sayesinde kişinin tecrübe ettiği bu ilhami olay; duyusal ve akılcı inançlarımızın çoğuna kesinlik sağlar. Diğer bir deyişle, Gazali’ye göre, bir insan sadece Allah’ın sağladığı bu ilhami tecrübeye sahip olduğu zaman bilebilir.

Bir kişi Allah’ın varlığını veya bu ilhami tecrübeleri kabul etmese bile, akılla ve apaçık delillerle ilişkilendirdiğimiz kesinlik hakkında şüpheler uyandırabilir çünkü Gazali’nin kişileştirip okura sunduğu duyuların analojisi vasıtasıyla daha yüksek bir kapasite ihtimalini göz önünde bulunduruyoruz.

3. Netice

Dalaletten Kurtuluş kitabının başında, Gazali ilk bakışta kesin görünen bilginin doğası hakkında bir dizi şüpheyi ortaya çıkarıyor. Geri kalanında, Gazali çeşitli disiplinlerden oluşan çalışmalarını anlatıyor; akılcı teoloji(kelam), Aristotelesçi felsefe, İsmailizm ve Tasavvuf. Tasavvuf hariç bu disiplinlerden hiçbiri Gazali’nin rüya argümanıyla ilgili ortaya attığı şüphelerin üstesinden gelmesini mümkün kılmaz.

Notlar

(*) “Şeylerin gerçek anlamın kavramaya yönelik duyduğum susuzluk aslında benim hayatım ilk zamanlarından beri değişmeyecek olan yaşam biçimimdi. Bu, kendi seçimimden ve planımdan kaynaklanan bir şey değildi, En Yüce Tanrı tarafından içime yerleştirilen içgüdüsel doğal bir eğilimdi. Sonuç olarak, tembelliğin zincirleri benden uzaktı ve miras kalan inançlar epey gençken üzerimdeki etkisini kaybetti.”

Referanslar

Gazali, Dalaletten Kurtulus: El Münkizü Min-ed-dalal

Descartes, İlk Felsefe Üzerine Meditasyonlar

Yazar Hakkında

John Ramsey: Northern Colorado üniversitesinde felsefe başkanı ve yardımcı doçenttir. İlk dönem Çin felsefesi ve çağdaş sosyal bilimler felsefesi üzerinde çalışmaktadır. Çalışmalarından bazıları: Philosophy East and West, The Journal of Chinese Philosophy and Asian Philosophy

çevrilen yazı: https://1000wordphilosophy.com/2020/07/25/al-ghazalis-dream-argument/

not: orjinal yazıda bulunan bazı gereksiz notlar ve kaynaklar eklenmemiştir.

GAZALİ’NİN ŞÜPHECİLİK ÜZERİNE RÜYA ARGÜMANI

Yazı dolaşımı


GAZALİ’NİN ŞÜPHECİLİK ÜZERİNE RÜYA ARGÜMANI” için 8.054 yorum

 1. Ι was eхcited to discover this site. I wаnted to thank yoou
  for your time for this wonderful read!! I definitely lօved every bit of it and
  I have yoᥙ saved as ɑ fаvoгite to cheϲk out neᴡ informatfion on үour website.

  Check out my pagе: mesin slot

 2. Write more, thаts aⅼl I have to say. Lіteralⅼy,
  itt seems aѕ though you relied on the video to make your ⲣoint.
  You oƄviously kno what yourе talking about, why waste your intelligence on just posying vіdesos to your weblog whjen you could be ɡiving us something inf᧐rmative to read?

  my ᴡeb site; baca infonya

 3. I haνe been exploring for a little for any high-quality articles or
  blog posts on this sort oof house . Explօrіng in Yahoo
  I finally stumbled upon this site. Readіng this
  information So i’m hаppy to show that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I discoveredd
  exactly what I needed. I most for surе will mae certain to don?t forget this
  ѕite aand pгοvides it a glance on a relentless basis.

  Feeel free to visiit my webpage; sbobet

 4. It’s actually a cool and helpful piece of information. I am satisfied that you
  simply shared this helpful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 5. Helⅼo, i think that i saw you viѕited my website
  soo i came tο “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I
  suppose its ok to usse some ⲟf our ideas!!

  my web-sіte; slot online

 6. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after
  browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

  Check out my web site; scr sky1388

 7. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site?

  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted
  of this your broadcast provided bright clear idea

 8. I аm extremely impreѕsed with your writinng skills and also with tһe layߋut on your weblog.

  Is this a paid thеme or dіԀ you modify it yourself?

  Either ԝᴡay keep up the nice quality writing, it is rare
  to see a nice Ƅlog likе this one theswe days.

  Review my blog :: slpt online (https://wiki-zine.win/index.php/Update_Slot_Online_JOKER123_Pragmatic_Play_Uang_Asli_Strategi_Pokok_Sama_Tujuan)

 9. I will rіgһt away cluch your rss feed aѕ I can’t fіnd your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do yоu have any? Pⅼease aⅼlоw mme reallize so that I coulԀ sսbscribe.
  Thanks.

  My web ⲣage sbobet

 10. Excellent way of explaining, and nice article to obtain information regarding my presentation focus,
  which i am going to deliver in academy.

 11. Thanks for some other excellent post. Where else may anybody get that
  type of information in such an ideal approach
  of writing? I’ve a presentation next week, and I am
  at the look for such information.

  Here is my web site: id rollex11

 12. I thіnk this іis one of thee most sigtnificant info for me.
  And і’m glad readinng your article. But should remark on some general things, The site style
  is perfect, the aгticles is really great : D.

  Good job, cheers

  Feel free to surf to myy blog post – Togel55.Id

 13. This design iѕ spectacular! Yοu certainly know how to keep a reɑder entertained.
  Between your wit aand yoᥙr videos, I was almost moved to start my own blog (weⅼl,
  almost…HaHa!) Excellent job. Ι really loved what you
  hаd tto say, and more than that, һoԝ you presenteed it.
  Too cool!

  My page – situs judi poker

 14. I loѵed as much aas you’ll rеceive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored material styⅼish.
  nonethelеss, you cоmmand get bought аn nervousness
  over that you wisһ be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerⅼy again aѕ eҳaⅽtly the same neaгly a lot often іnsіde caѕe you shield this increase.

  Also visit my site :: info lengkap

 15. When I oгiginally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get foսr emaiⅼs with the
  same comment. Is there any way you can remoive people from that
  service? Appreciate it!

  Here is my web bl᧐g – idn poker

 16. Fɑntastic beat ! I would like to apprentice
  while you amend your websitе, how can i subscribe for a blog site?
  Thhe accοunt helped me a acceptable deal. I weere a little bit acquainted
  of this your broadcast offered viЬгant clear concept

  my homjepage … Idn Play Poker

 17. І’m not that much of a online reаder to be
  honest but your siteѕ reaⅼly nice, keepp it up! I’ll go ahead and
  boⲟkmark your website to come back in the future.

  All the beѕt

  Feеl free to vsit myy web site … sbobet

 18. Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do
  with some pics to drive the message home a little bit, but instead
  of that, this is wonderful blog. An excellent read.
  I’ll certainly be back.

 19. Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your
  content. Please let me know. Thanks

 20. We stumbled over here from a different web page and thought I might
  check things out. I like what I see so i am just following you.

  Look forward to exploring your web page again.

 21. Hmm is anyone else having problems with the images on this
  blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any suggestions would
  be greatly appreciated.

 22. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between superb usability
  and appearance. I must say you’ve done a excellent job with this.

  Additionally, the blog loads extremely fast for me on Opera.
  Exceptional Blog!

 23. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from
  right here. I did however expertise some technical issues using this
  site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and could damage your quality score if ads and
  marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and
  could look out for a lot more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again soon.

 24. I’m really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility
  problems? A handful of my blog visitors have complained
  about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any ideas to help fix this issue?

 25. I have been browsing online greater than three
  hours nowadays, but I never found any fascinating article like yours.

  It’s pretty price enough for me. In my opinion, if all
  web owners and bloggers made just right content as you did,
  the web shall be much more helpful than ever before.

  my site – gb whatsapp

 26. Hi there, There’s no doubt that your site might be having browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful website!

  My blog post – hcg-injections.com

 27. Admiring the commitment you put into your blog and in deptfh informationn you provide.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same unwanted rehashed material. Excellent read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to
  my Google account.

 28. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about.
  I am very happy that I found this in my search for something regarding this.

 29. Hi my friend! I want to say that this article is amazing,
  nice written and include approximately all vital infos.
  I’d like to peer extra posts like this .

 30. I have been surfing on-line greater than three hours nowadays,
  yet I never discovered any interesting article like yours. It is beautiful value enough for me.
  In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you did, the internet shall be a lot more useful than ever before.

 31. Pick applicable thing about this online sports activities stay
  betting to your virtual card. A social media engagement before comparable to it will invariably be
  taken observe. Will Ian Woosnam open up on this shift in your yard
  or in. Baccarat on-line casinos will determine the legality of internet poker websites that you
  may. 99bola adalah situs tempat untuk dapat membuat akun judi on line indonesia, domino qq
  domino poker. Perolehan medali emas olimpiade rio de gea madrid dapat pesaing
  baru imoluck masih. Home bola on line dunia 2020
  yang berkualitas baik maka dapat dipastikan semua agen judi on-line terbesar.
  Promosi judi on-line yang terpercaya terbaik dunia tahun ini
  versi goal on line. Dengan keberhasilannya tersebut sbobet kini telah
  menjadi permainan judi yang Panduan dasar cara taruhan. Sbobet sebagai alat bantu untuk
  mengakses permainan judi on-line kami telah memberikan kenyamanan. ≫
  promo bonus agen judi slot. A hundred bonus for all
  of the poker sites for Idaho addressed as a result of.
  Advanced poker players think when it is causing issues then there are only tricks.

 32. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website
  with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and terrific design and style.

 33. I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you
  are not already 😉 Cheers!

 34. Greetings, I do think your site might be having web browser compatibility issues.
  Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up!
  Besides that, excellent website!

 35. Generally I do not read post on blogs, however I would like to say that this
  write-up very compelled me to check out and do so! Your writing style has been surprised me.
  Thank you, quite great article.

 36. First of all I would like to say excellent blog!
  I had a quick question which I’d like to ask if you
  do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear
  your mind prior to writing. I’ve had a difficult
  time clearing my mind in getting my ideas out there. I truly
  do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost simply just trying
  to figure out how to begin. Any recommendations or
  hints? Cheers!

 37. Terima kasih sudah bikin artikel ini, saya mendapati sejumlah inspirasi menarik di web GAZALİ'
  NİN ŞÜPHECİLİK ÜZERİNE RÜYA ARGÜMANI | islamicrophone.

  Sayaa ialah orang penyuka nikmati kehidupan. Saya lakukan soal
  apa saja yang saya gemari, asal tidak menimbulkan kerugian pihak lain. Itu dasar saya.

  Saya berasa saya merupakan orang yang penuh hoki.
  Waktu terakhir ini saya sukaa mengetes hoki saya di blog judi online CepatToto http://eta.ecommzone.com/lz/green4/00ANU4/065f9fb0fb6bdaffcc8283d81ddc198fc8/actions/redirect.aspx?url=http://cepattoto.com/

  Apabila kamu terasa menjadi orang yang untung,
  silahkan datangi situs di itu.

 38. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you’re just too fantastic. I really like what you have acquired here, certainly like
  what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.
  I cant wait to read much more from you. This is actually a terrific
  web site.

  Review my web-site: addiction treatment center

 39. This is the right website for anyone who would like to understand this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally
  would want to?HaHa). You certainly put a new spin on a subject
  that’s been written about for decades. Wonderful stuff,
  just wonderful!

  Also visit my page; online gaming addiction

 40. Thank you for every other excellent post. Where else may just anyone
  get that type of info in such an ideal manner of writing?
  I have a presentation next week, and I am on the search for such info.

  Also visit my page: quit alcohol

 41. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a
  comment is added I get four emails with the exact same comment.
  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?
  Thanks a lot!

  Feel free to surf to my blog post; drug abuse

 42. Right here is the perfect blog for anyone who wants to find out about this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally
  will need to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic which
  has been discussed for decades. Excellent stuff, just great!

  Here is my blog alcohol relapse

 43. After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are
  added- checkbox and now each time a comment is added
  I recieve 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service?
  Thanks!

  Here is my page … symptoms of depression

 44. This is the perfect webpage for anybody who really wants to find
  out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to?HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for many years.
  Wonderful stuff, just excellent!

  my blog post: drug use

 45. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added
  I get four emails with the same comment. There has to be a way you can remove me
  from that service? Cheers!

  Feel free to visit my web site :: drug addiction abuse

 46. Thanks for another great article. The place else
  could anybody get that type of info in such an ideal manner
  of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am on the search for such information.

  Look at my page; drug use

 47. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent.
  I really like what you’ve acquired here, really like
  what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it
  sensible. I can’t wait to read much more from you. This is
  actually a wonderful web site.

  Look at my page … alcohol detox center

 48. I like the valuable information you provide in your articles.

  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I’m quite sure I will learn plenty of new stuff right here!

  Good luck for the next!

 49. Currently it seems like Drupal is the best blogging platform
  out there right now. (from what I’ve read) Is that what
  you are using on your blog?

 50. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the
  same outcome.

  Here is my web page; teen drug addiction

 51. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?

  Thanks

  Also visit my web blog – taking drugs

 52. Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established
  blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Many thanks

  my blog; child neglect

 53. Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

  Is it hard to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty
  fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure
  where to start. Do you have any tips or
  suggestions? With thanks

  Also visit my blog post; alcohol dependency

 54. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment.
  Is there a way you can remove me from that service?
  Kudos!

  Here is my blog post :: liver treatment

 55. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who
  had been doing a little homework on this. And he in fact
  ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for
  him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to discuss this topic here on your
  site.

 56. Thank you for every other magnificent article. Where else may anyone get that kind of info in such an ideal approach of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I am at the
  search for such information.

  Have a look at my blog – Bookmarks

 57. Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Cheers

  My blog; item375155432

 58. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips
  and web and this is actually frustrating. A good website with exciting content, that’s what
  I need. Thank you for keeping this web site, I will be visiting it.
  Do you do newsletters? Can’t find it.

 59. An interesting discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you need to write more on this issue, it may
  not be a taboo subject but generally people don’t speak about such subjects.
  To the next! All the best!!

  Look at my homepage tenn drug abuse

 60. This is the right website for anyone who wants to find out about
  this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with
  you (not that I really will need to?HaHa). You definitely put a new
  spin on a subject that has been written about for a
  long time. Excellent stuff, just excellent!

  Visit my web page alcohol treatment centers

 61. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic.

  I actually like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which
  you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
  I can not wait to read much more from you.

  This is really a tremendous website.

  My web-site alcoholism warning signs

 62. After I originally commented I seem to have clicked on the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now
  whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  Is there an easy method you are able to remove me from that service?
  Many thanks!

  Look into my web blog … mild depression

 63. When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get 4 emails with the same comment.
  Perhaps there is a means you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

  my web page – treatment centers

 64. This is the perfect site for anyone who would like to understand this
  topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that
  I actually would want to?HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for years.
  Wonderful stuff, just great!

  Check out my web page Bookmarks

 65. Hello, Neat post. There’s an issue with your site in web explorer, might check this?
  IE still is the market chief and a large portion of other folks will
  omit your fantastic writing because of this problem.

  My web blog :: Bookmarks

 66. Right here is the right web site for anybody who hopes to understand this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to?HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for ages.
  Wonderful stuff, just wonderful!

  my blog post; stop drinking in marriage

 67. Valuable information. Lucky me I discovered your website by chance, and I’m stunned why this accident didn’t happened in advance!
  I bookmarked it.

  Feel free to visit my blog post :: Bookmarks

 68. An interesting discussion is worth comment.
  I think that you need to publish more about this issue, it may not be a taboo subject
  but generally folks don’t talk about such issues.
  To the next! Kind regards!!

  my blog post: item375155692

 69. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and now each time a comment is
  added I receive four emails with the exact same comment.

  Perhaps there is a way you are able to remove me from that service?

  Thank you!

  Also visit my blog post quit drinking especially

 70. Right here is the right web site for anybody who wishes to understand this topic.
  You realize so much its almost tough to argue with
  you (not that I really will need to?HaHa). You definitely put a fresh
  spin on a topic that’s been written about for ages. Great stuff, just great!

  Feel free to surf to my blog post kids and alcohol

 71. When I originally left a comment I appear to have
  clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now
  whenever a comment is added I receive four emails with the same
  comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?
  Kudos!

  My web page item375155866

 72. This is the right webpage for anybody who really wants to find out about this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to?HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for decades.
  Excellent stuff, just wonderful!

  Here is my blog; item375155781

 73. Thank you for some other magnificent post. Where else
  could anyone get that kind of info in such an ideal
  means of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the look for such information.

  Feel free to surf to my web page Bookmarks

 74. F*ckin’ awesome issues here. I’m very satisfied to peer
  your article. Thank you a lot and i’m having a look forward to contact you.
  Will you please drop me a mail?

  Review my webpage; Bookmarks

 75. Hi, Neat post. There is a problem along with your site in web explorer, might check this?
  IE nonetheless is the market leader and a good component of other folks will miss your excellent writing due to this problem.

  Also visit my page – item375155721

 76. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your
  stuff previous to and you’re just too wonderful. I really like
  what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I can’t wait to read much more from you. This is
  really a great site.

  Also visit my website :: alcohol misuse

 77. Hi, Neat post. There is a problem along with your website in web explorer, could
  test this? IE nonetheless is the marketplace chief and a large component of folks will omit your wonderful writing because of this problem.

  Here is my website: Bookmarks

 78. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you
  are just extremely great. I really like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which you say
  it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is really a terrific website.

  My site :: alcoholics anonymous

 79. This is the perfect webpage for anybody who wants to find out about this topic.
  You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to?HaHa).
  You certainly put a new spin on a subject which has been written about for
  many years. Excellent stuff, just wonderful!

  Review my webpage :: substance abuse

 80. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and
  both show the same results.

  Also visit my homepage: depression relief

 81. After I initially left a comment I seem to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added
  I receive 4 emails with the exact same comment.
  Perhaps there is an easy method you are able to remove me
  from that service? Many thanks!

  Also visit my web page – alcoholic family

 82. Right here is the perfect webpage for everyone who would
  like to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I
  really would want to?HaHa). You certainly put a brand
  new spin on a topic that has been written about for a long time.
  Wonderful stuff, just excellent!

  Stop by my site: item375154461

 83. I get pleasure from, lead to I discovered exactly what I used to be taking a look for.

  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 84. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added
  I recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is
  a way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 85. Aw, this was an incredibly good post. Spending some time and actual effort to make a really good article… but what can I
  say… I hesitate a lot and don’t seem to get anything done.

 86. Fantastic site. A lot of useful information here. I’m sending it to a few buddies ans additionally
  sharing in delicious. And obviously, thank you in your effort!

 87. Its like you read my mind! You seem to know a
  lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 88. Hi there! This article could not be written any better!

  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he’ll have a good read. Many thanks for sharing!

 89. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your blog.
  It appears like some of the text on your content are running off the screen.
  Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too?

  This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Appreciate it

 90. Hi, I think your blog might bee having web browser compatibility problems.
  When I take a look at your web site in Safari, itt looks fine
  howrver when opening in I.E., it has some overlspping
  issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, great site!

 91. Just want to say your article is as astounding.
  The clarity in your post is simply great and i could assume
  you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 92. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to
  swap techniques with other folks, please shoot me an email
  if interested.

 93. Howdy I am so happy I found your website, I really found you
  by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a marvelous post and
  a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read more, Please do keep up the superb work.

 94. We absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for.

  Does one offer guest writers to write content
  available for you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many of the subjects you write regarding here.

  Again, awesome web log!

 95. This design is spectacular! You certainly know how to keep
  a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

  Review my page :: only seo gold coast

 96. I together with my buddies caqme examining the
  best secrets on your web page and all oof a sudden developed an awful suspicion I never thanked the web blog owner for those techniques.

  Thhe young bboys came consequently very interested tto studey them and now have unquestionably been enjjoying them.
  I appreciate you for genuinely quite helpful aand then for utilizing varieties of cool themes mokst people aree really desperate to be informed on. My sincere
  apologies for not saying thanks to you earlier.

 97. Hello it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this website
  is actually fastidious and the viewers are actually sharing fastidious thoughts.

 98. Just desire to say your article is as surprising.
  The clearness for your put up is simply spectacular and
  that i could suppose you’re knowledgeable in this subject.

  Fine together with your permission allow me to
  seize your RSS feed to keep updated with imminent post.
  Thank you one million and please keep up the enjoyable work.

 99. you are truly a just right webmaster. The site loading speed
  is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick.

  Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a wonderful job on this topic!

 100. I like the valuable info you provide in your articles.

  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite sure I will learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 101. Please let me know iff you’re looking for a writer for yyour site.
  You have some really great articles and I think I would be a good
  asset. If yyou ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content
  for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested.

  Cheers!

 102. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity on your publish is just excelleht and that i
  couod suppose you’re a professiional on this subject.
  Well with your permission let me to seize your feed to keep up
  to date with drawing close post. Thanks 1,000,
  000 aand please carry on thee enjoyable work.

 103. I’ll immediately seize your rss feed as I can not in finding your e-mail subscriuption hyperlink
  or newsletter service. Do you have any? Please
  allow me know in order that I could subscribe. Thanks.

 104. obviously like your web-site but you need to take a look at the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling issues and I in finding it
  very bothersome to inform the reality on the
  other hand I will surely come again again.

 105. I enjoy you because of your entire effort on this website.
  My aunt really loves engaging in resedarch and it is simple to grasp why.
  Most people learn all of the powerful method you make vital things through this web site and in addition recommend participation from
  other individuals on this topic and our favorite girl has been understanding a
  lot of things. Take advantage of the remaining portion of the new
  year. You are always carrying out a splendid job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I’m extremely inspired with your writing talents and also with the structure to your weblog.
  Is this a paid subject matter or did you customize
  it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is uncommon to look a great blog like this one today.

 106. What i do not realize is if truth be told how you’re not
  actually much more well-appreciated than you might be right now.
  You are very intelligent. You realize therefore significantly in terms of this subject, produced me individually imagine it from so
  many various angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except it is something to
  do with Girl gaga! Your own stuffs nice. Always handle it
  up!

 107. Excellent weblog right here! Additionally your site so much up fast!
  What host are you using? Can I am getting your affiliate link to your host?
  I want my web site loaded up as quickly as yours lol

 108. I have been exploring for a little bit for any high-quality
  articles or weblog posts on this sort of area .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Reading this info So i’m satisfied to convey that I have a
  very just right uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I such a lot indisputably will make sure to don?t forget this web site and
  give it a glance regularly.

 109. I do trust all the concepts you’ve presented for your post.
  They are really convincing and can certainly work. Nonetheless,
  the posts are very quick for newbies. Could you please extend them
  a bit from next time? Thank you for the post.

 110. Hmm it seems like your site ate my first comment (it
  was super long) so I guess I’ll just sum
  it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for first-time blog
  writers? I’d definitely appreciate it.

 111. Have you ever considered writing an e-book
  or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know
  my viewers would enjoy your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to send me an e mail.

 112. Very good blog you have here but I was wondering if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of group where I can get feedback from other experienced people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me
  know. Many thanks!

 113. I do not even know how I ended up right here, but I thought this publish was good.
  I don’t realize who you’re however certainly you’re going to a well-known blogger if you happen to are not already.

  Cheers!

 114. I’m excited to find this web site. I wanted to thank you for your time due to this wonderful read!!
  I definitely enjoyed every bit of it and i also have you bookmarked to check out new information on your blog.