KÖTÜLÜK ALLAH’TAN MI YOKSA BİZDEN Mİ GELİR?

Nisa 78 ayetinde iyilik ve kötülüğün Allah’tan geldiği söylenirken, Nisa 79 ayetinde iyiliğin Allah’tan, kötülüğün ise kendimizden yani kullardan geldiği söylenir. Durum böyle olunca ateist, deist arkadaşlar ard arda gelen iki ayet arasında bir çelişki olduğu iddiasında bulunuyor. Zira bir ayette kötülük Allah’tan denilirken hemen diğer ayette kötülüğün bizden olduğu yazar. Buyrun ilgili ayetleri vererek açıklamaya başlayalım;

Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır. Onlara bir iyilik gelirse, “Bu, Allah’tandır” derler. Onlara bir kötülük gelirse, “Bu, senin yüzündendir” derler. De ki: “Hepsi Allah’tandır.” Bu topluma ne oluyor ki, neredeyse hiçbir sözü anlamıyorlar(Nisa 78)

Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır. Sana ne kötülük gelirse kendindendir. Seni insanlara bir peygamber olarak gönderdik. Şahit olarak Allah yeter. (Nisa 79)

Tefsirlerden Nisa 78 ayetinin iniş sebebine baktığımızda; Peygamber efendimiz dönemindeki Yahudilerin işleri iyi gittiğinde kendilerini de Allah’ın seçilmiş kulları olarak gördüklerinden dolayı bu tür iyi işlerin Allah’tan olduğuna, işleri kötü gittiğinde, başlarına bir bela geldiğinde ise bunun hz.Muhammed(sav)’in uğursuzluğuna bağladığını görüyoruz. Bildiğiniz gibi dinimizde evrendeki her zerrenin Allah’ın emri altında olduğu inancı vardır. Her şeyi Allah’ın yarattığına inandığımızdan dolayı mutlak manada iyilik de kötülük de, darlık da bolluk da Allah’tan gelir. Nisa 78 ayetinin verdiği mesaj budur ve genel bir durumdan bahseder.

Nisa 79 ayetine gelirsek; Allah’ın biz kullara irade verdiğini, iyiyi ve kötüyü bizim seçme özgürlüğümüz olduğunu biliyoruz. Nitekim kötülüğün yaratılması Allah’tan olsa da kötülüğün işlenmesi bizdendir. Basit bir örnek vermek gerekirse; suyu yaratan da, yüzme bilmeyen insanın suda boğulacağı yasası da Allah’a aittir. Bu genel bir inançtır ama bir arkadaşımızı suya atıp boğulmasına sebep olan biz isek burada “Suç Allah’ındır eğer suyu yaratmasaydı arkadaşım boğulmayacaktı” diyemeyiz. İşte Nisa 79 ayetindeki “kötülük kendinizdendir” kısmı da bundan bahseder.

Peki Nisa 79 ayetinde bahsedilen kötülük bizden iken neden iyilik için yine Allah’tandır deniliyor? İyilik de bizden değil mi?

Evet, özgür irademiz ile yaptığımız kötülükler bizden olduğu gibi iyilikler de bizdendir. Nitekim Kur’an’ın diğer birçok ayetinde durumun bu şekilde olduğunu görüyoruz. Ama burada iyilik Allah’tandır denilmesinin sebebi; Allah’ın gönderdiği vahiyde veya kanunlarda kötülüğü tavsiye etmezken iyiliği tavsiye etmesindendir.

Bunun yanında ayrıca dikkat ederseniz ilk bakışta birbirine taban tabana zıt gibi gözüken bu iki ayet hemen ard arda dizilmiş. Burada akıllı bir ateist çelişki iddiasında bulunmadan önce aslında ilk olarak şunu sorması lazım; Ard arda iki çelişkili cümleyi kim kurabilir? Takdir edersiniz ki sekiz yaşındaki bir çocuk da hemen ard arda gelecek iki zıt cümle kurmaz. Durum böyle iken tarih boyunca milyarlarca insanın inandığı bir kitapta bu kadar basit bir çelişki olacağını düşünmek veya iddia etmek absürt olacaktır.

Toparlarsak sonuç olarak; Nisa 78 kötülüğün ve iyiliğin yaratılmasından yani genel bir durumdan bahsederken, Nisa 79 ise kötülük ve iyiliğin işlenmesinden yani öznel durumlardan bahseder.

KÖTÜLÜK ALLAH’TAN MI YOKSA BİZDEN Mİ GELİR?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.