KURAN’DA MERYEM’LER KARIŞTIRILDI MI?

Hz.Meryem’in Hz.İsa’yı babasız olarak dünyaya getirdiği kısmın anlatıldığı surelerden biri olan Meryem suresinin 28. ayetinde halkın hz.Meryem’e “Ey Harun’un kız kardeşi” olarak hitap ettiği geçer. Bu ayet üzerinden başta Hristiyanlar ve Yahudiler bunun bir Kur’an hatası olduğu, Harun adında Hz.İsa’nın bir dayısı, Hz.Meryem’in de bir erkek kardeşi veya abisi olmadığı dile getirilir. Devamında ise Hz.İsa’ın annesi Meryem’in, Hz.Harun ve Hz.Musa’ın kız kardeşleri olan Meryem ile karıştırıldığı iddia edilir. Buyrun ilgili ayeti vererek açıklama kısmına geçelim;

Ey Harun’un kız kardeşi, senin baban kötü bir kişi değildi ve annen de azgın, utanmaz (bir kadın) değildi. (Meryem 28)

Hz.İsa’nın annesi Hz.Meryem’in biyolojik olarak Harun adında bir kardeşi olup olmadığı tartışmalıdır. Peki Hz.Harun ve Hz.Musa’nın Meryem adında bir kardeşleri var mıydı? Kur’an’da Kasas 11 ayetinde anlatılan olaya göre ismi geçmese de Hz.Musa ve hz.Harun’un bir ablaları olduğu anlaşılıyor. İlgili ayetler şu şekilde;

Mûsâ’nın annesinin yüreği ise yalnızca çocuğuyla meşguldü. Eğer, inanıp güvenen biri olması için onun kalbini pekiştirmemiş olsaydık neredeyse işi meydana çıkaracaktı.(Kasas 10)

Mûsâ’nın ablasına, “Onu izle” dedi. O da ötekiler farkına varmadan uzaktan kardeşini gözetledi. (Kasas 11)

Hz. Musa ve Hz.Harun’un ablasının adının Meryem olduğu ise Tevrat’ın Mısırdan Çıkış bab: 15; 20-21 kısmında geçiyor. Tevrat’ın ilgili ayeti de şu şekilde;

Harun’un kız kardeşi Peygamber Miryam tefini eline aldı, bütün kadınlar teflerle, oynayarak onu izlediler. Miryam onlara şu ezgiyi söyledi: “Ezgiler sunun RAB’be, Çünkü yüceldikçe yüceldi, Atları, atlıları denize döktü.” (Tevrat, Mısırdan Çıkış, 15; 20-21)

Peki Kur’an ayetinde geçen Meryem’in hz.Musa’nın kardeşi olan Meryem ile bir alakası var mı? Kur’an bunları karıştırmış mı?

Aslında bu soru peygamber efendimiz döneminde de sorulmuştu ve bizzat peygamber tarafından cevap verilmişti. İmam Ahmed, Abdullah İbn İdris kanalıyla sahabeden Müğîre b. Şube’den gelen rivayet şu şekilde;

Hz. Peygamber (asm) beni, Necran halkına gönderdi. Onlar bana; “sizin Kur’an’da geçen “Ey Harun’un kız kardeşi” diye bir ayeti hakkında görüşünüz nedir, diye sordular. Onlar, “Herhalde, Hz. İsa ile Hz.Musa arasında ne kadar zaman geçtiğini de biliyorsunuz..” dediler. Ben Reslullah(sav)’ın yanına döndüğümde bunu kendisine anlattım. O da şöyle buyurdu; “Deseydin ya; Onlar daha önceki peygamberlerin ve salih kimselerin ismini kullanıyorlardı…”(1)

Buradan da anlaşılacağı gibi ayette kastedilen kişi Hz.Musa’nın kardeşi olan Hz.Harun ama “Harun’un kız kardeşi” ifadesi gerçek, biyolojik kardeşliği değil soy kardeşliği kastedilir. Hz.Harun şerefli, dürüst bir peygamberdi, dönemin insanları Hz.Meryem’in zina ettiğini düşündüğü için “Harun’un kız kardeşi” ifadesi ile bir nevi “hz.Harun’un soyundan gelen Meryem nasıl böyle bir şey yapabilir” imasında bulunup hz.Meryem’i soyuna yakışmaz bir iş ile suçlayıp mahçup etmek istemişler. Anlayacağınız Kur’an’da geçen olayın hz.Harun’un öz kardeşi olan Meryem ile hiçbir alakası yok. Ortada sadece bir isim benzerliği var ki hz.Musa’nın öz kardeşinin isminin Meryem olduğu da Kur’an kaynaklı değil Tevrat kaynaklıdır.

Soya, ataya nispet edilerek seslenme günümüzde her ne kadar yaygın olmasa da yüz yıl öncesine kadar da yaygın bir durumdu. Yine peygamberimiz döneminde de Haşimoğulları, Necaroğulları, Kureyşoğulları gibi kabileler olduğu ve kabilesine veya babasına nispet edilerek insanlara hitap edildiğini biliyoruz. Bir örnek vermek gerekirse;

Hz. Safiyye bir gün bazı kadınların kendisine “Yahudi kızı Yahudi!” dediklerini şikâyet edince Hz. peygamber(asm) şöyle buyurmuştu: “Sen niçin onlara: “Oh ya, Harun babam, Mûsâ amcam, Muhammed eşim oluyor, daha ne isterim!” deseydin ya!” (2)

Oysa hz.Harun, hz.Safiye’nin öz babası olmadığı gibi hz.Musa da öz amcası değildi. Fakat hz.Safiye, hz.Harun ve hz.Musa ile aynı soydan yani İsrailoğullarından olduğu için peygamber tarafından böyle bir tabir kullanılmış. Benzer ifadelerin çeşitli şekillerde İncil’de kullanıldığı da görülmesine rağmen, Hristiyanların “Harun’un kız kardeşi” tabirini eleştirmeleri akıl karı değildir. Örneğin Hz. İsa, Hz. Davud’un veya Hz.İbrahim’in oğlu olmamasına rağmen, İncil, Matta 1:1 bölümünde Hz. İsa’dan “Davud’un oğlu” ve “İbrahim’in oğlu” diye bahsedilmektedir. Peki Hristiyanlar İncil’in bu ayetlerinde de hata olduğunu düşünüyor mudur?

Peki hz.İsa’nın annesi hz.Meryem ve hz.Harun aynı soydan mı?

Bu soruya da iddia sahibi Hristiyanların kitabından yani şuan ellerinde bulunan İncil’den cevap verelim; İncil, Luka 1:5 kısmına göre Hz. Zekeriyyâ’nın eşi Elizabeth, Levi kabilesine mensup Hz. Hârûn’un soyundan gelmektedir. Bu anlamda, Elizabeth ile akraba Hz. Meryem de Hz. Harun’un soyundan gelen Levi kabilesine mensuptur. İncil’in ilgili kısmı ise şu şekilde;

Yahudiye Kralı Hirodes zamanında, Aviya bölüğünden Zekeriya adında bir kâhin vardı. Harun soyundan gelen karısının adı ise Elizabet’ti. (İncil, Luka 1:5)

Peki bu iddia mantıklı mı?

Soya, kabileye, ataya nispet edilerek yapılan hitapların benzerleri İncil ve Tevrat’ta da geçtiği icin “Kur’an meryemleri karıştırmış” şeklindeki bir iddianın Hristiyanlar ve Yahudiler açısından mantıklı bir iddia olmadığına değindik. Ama ayrıca bunun yanında iddiada genel olarak da absürt bir durum var. Şöyle ki; farz edelim ki Kur’an’ı Hz.Muhammed yazmış olsun, peki sizce cidden dünyanın hemen hemen her yerinde bilinen Hz.İsa’nın annesi Meryem’i, Tevrat’ta sadece birkaç yerde ismi geçen Hz.Harun’un kardeşi Meryem ile karıştırmış olabilir mi? Kur’an’ın birçok yerinde Hz.Meryem ve Hz.İsa’dan bahsedilir hatta bizzat Hz.Meryem adına sure var. Kur’an’da Meryem ismi geçen ayetlere baktığımızda her seferinde hz.İsa’nın annesi olan Meryem’den bahsedilirken ve Kur’an yazarı Hz.Meryem’i bu kadar iyi tanıyor iken bir anlığına sadece bir ayette yani Meryem 28 ayetinde Hz.Meryem’i Hz.Harun’un kardeşi olan Meryem ile karıştırmış olması size mantıklı geliyor mu?

Benzer bir örnek vereyim; Hz.Ebubekir(ra)’i mahallenizdeki Ebubekir adında biri ile karıştırmak size mantıklı geliyor mu? Diyelim ki biyografik bir kitap yazıyorsunuz ve o kitabın bir bölümünde de Hz.Ebubekir’in hayatını anlatacaksınız. Bir müslüman olarak Hz.Ebubekir’i çok iyi tanıyor ve hayatını da çok güzel bir şekilde yazarken nedense, nasıl oluyor belli değil ama bir cümlenizde Ebubekirleri karıştırıp mahallenizdeki Ebubekir isimli arkadaştan bilgi vermişsiniz. Bu size mantıklı geliyor mu? Demek istediğim; müslüman olmayan birinin penceresinden olaya bakıp Kur’an’ı hz.muhammed(sav)’in yazdığını varsaysak bile bu şekilde bir hata yapabileceğini düşünmek mantıklı değil.

Sonuç olarak; Hz.Meryem dürüstlüğü, iffeti ve imanı ile tüm toplumlara örnek bir kadındı. İnsanların hz.Meryem’in eşi olmadan hamile kalmasına  şaşırması ve onun iffetsizlik yaptığını zannı ile “böyle mübarek bir soydan gelen nasıl yapar bunu” anlamında verdikleri tepkiden bahsedilir. Bu yüzden de peygamber soyuna ve ahlakına gönderme yapılarak “Harun’un kız kardeşi” tabiri kullanılmıştır.

Kaynakça

1)İbn Kesir, Meryem 28 tefsiri
2)Tirmizî, Menâkıb 63; Hâkim, el-Müstedrek, 4/31

KURAN’DA MERYEM’LER KARIŞTIRILDI MI?

Yazı dolaşımı


KURAN’DA MERYEM’LER KARIŞTIRILDI MI?” için 4.812 yorum

 1. Someone necessarily assist to make severely
  posts I would state. That is the very first time I frequented your
  website page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this actual put up extraordinary.
  Excellent activity!

 2. Hi there I am sо delighted I foᥙnd your site, I really found
  you by error, while I ᴡas researching onn Aoⅼ for sometһing else,
  Anyways I am here now and woulld just likе tto say thɑnk
  you for a remarkable post and a aall round tһrilⅼing blog (I also love
  the theme/desiɡn), I don’t have timе to go thгough it all at the minute but I have savd it and aⅼso included your
  RSS feeds, sso wһen I have time I will be back to
  read m᧐re, Please do keep up the awesome јo.

  My blog pist … jasa backlink edu dan gov

 3. I do believe all the ideas you have presented on your post.

  They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for novices.

  Could you please extend them a little from subsequent time?
  Thanks for the post.

  Also visit my web page; kiosk ntc33 vip

 4. Definitely consider that which you said. Your favourite justification appeared to
  be on the internet the easiest thing to take into account of.
  I say to you, I certainly get irked at the same time as folks think about worries that they plainly don’t know about.
  You controlled to hit the nail upon the top as neatly as outlined out the
  whole thing without having side-effects , other folks could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 5. I was very happy to discover this site. I need
  to to thank you for ones time just for this wonderful read!!

  I definitely loved every bit of it and i also have you saved as a favorite to check out new information on your blog.

  Feel free to surf to my web site; slot malaysia

 6. I’ve read some good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.

  I surprise how much attempt you put to create one of these excellent informative website.

 7. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I
  have discovered It positively useful and it has aided me out loads.
  I hope to contribute & assist different customers like its helped me.
  Great job.

  Here is my blog: xe888 original

 8. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks

 9. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Feel free to visit my webpage – Jackpot 918Kiss

 10. you’re in reality a just right webmaster. The website
  loading speed is incredible. It kind of feels that you are
  doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork.

  you have done a excellent process on this topic!

 11. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed
  surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your
  feed and I hope you write again very soon!

 12. I have been browsing online more than three hours as of late, but I never found any interesting article
  like yours. It’s lovely price sufficient for me.

  In my opinion, if all website owners and bloggers
  made just right content material as you probably did, the web shall be
  a lot more helpful than ever before.

 13. I’ve been browsing on-line more than 3 hours
  lately, yet I by no means discovered any interesting article like yours.

  It is lovely worth enough for me. Personally,
  if all webmasters and bloggers made good content material as you did, the net will likely be much more helpful
  than ever before.

  Also visit my web blog Burst Audio Earbuds Reviews (usedtiresbrowardcounty.com)

 14. I know this website presents quality based articles or reviews and other material, is there any other web page which offers
  these information in quality?

 15. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 16. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same topics you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would
  value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

 17. Мy spouse and I abѕolutely love your blоg and find the majority
  of your post’s too bе what precisely I’m looking for.
  Dօes one ᧐ffer guest writers to write contеnt iin уour ⅽase?
  I wouldn’t mind publishing a post or elab᧐rаting on a number of thhe subjects
  you write wiuth regards to here. Again, awesome website!

  Here is my web-site: situs slot online terbaik

 18. Hello, i think that i noticed you visited my weblog
  so i came to go back the desire?.I am trying to find issues
  to improve my site!I guess its adequate to make use of a few of your ideas!!

  Also visit my web site: Chillbox AC

 19. I feel this is among the so much important information for
  me. And i am satisfied studying your article.

  However should remark on few basic things, The site style is perfect, the articles is really nice : D.

  Good activity, cheers

  My homepage – Chillbox AC

 20. We would like to thank you just as before for the lovely ideas you gave
  Janet when preparing her post-graduate research in addition to, most
  importantly, regarding providing all of the ideas in one blog post.
  Provided that we had known of your web page a year ago, i’d
  have been rescued from the nonessential measures we were employing.
  Thank you very much.

  Here is my site Chillbox AC

 21. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity on your submit is simply cool and i can think
  you’re a professional on this subject. Well along with your permission allow me to clutch your
  feed to stay updated with coming near near post. Thank you 1,000,000 and please carry on the
  enjoyable work.

  My site – http://www.adpost4u.com

 22. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be
  delivering the following. unwell unquestionably
  come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

  my page … https://minecraftathome.com/minecrafthome/view_profile.php?userid=15529846

 23. I was pretty pleased to discover this site. I need to to thank you for
  your time just for this wonderful read!! I definitely really liked every
  little bit of it and I have you saved as a favorite to look at new information in your web site.

  My homepage: Bodycor Keto Pills

 24. Hola! I’ve been following your web site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Texas! Just wanted to mention keep up the great job!|

 25. Great work! That is the type of info that are meant to be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this submit upper! Come on over and talk over with my web site . Thanks =)|

 26. My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I should check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking over your web page repeatedly.|

 27. Wonderful work! That is the kind of info that are supposed to be shared across the net. Shame on the search engines for now not positioning this submit upper! Come on over and consult with my web site . Thank you =)|

 28. It’s the best time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy. I’ve learn this post and if I may just I wish to recommend you some fascinating issues or advice. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article. I wish to learn more things about it!|

 29. I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.|

 30. Hey! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!|

 31. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!|

 32. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.|

 33. Excellent blog right here! Also your web site quite a bit up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link to your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol|

 34. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 35. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.|

 36. Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!|

 37. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are incredible! Thanks!|

 38. Nice blog here! Additionally your site rather a lot up very fast! What host are you the use of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host? I want my site loaded up as fast as yours lol|

 39. Great weblog here! Additionally your web site loads up fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink to your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol|

 40. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers|

 41. I blog often and I genuinely thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.|

 42. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

 43. hi!,I love your writing so much! share we communicate extra approximately your post on AOL? I need a specialist in this house to solve my problem. May be that is you! Having a look forward to peer you. |

 44. I just like the helpful info you provide for your articles. I’ll bookmark your weblog and check once more here regularly. I am quite sure I will be informed plenty of new stuff proper right here! Best of luck for the following!|

 45. I am no longer sure where you are getting your info, however great topic. I needs to spend some time studying more or figuring out more. Thank you for wonderful info I was searching for this info for my mission.|

 46. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Great work!|

 47. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.|

 48. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you have done a excellent job with this. Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer. Outstanding Blog!|

 49. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.|

 50. I think what you wrote made a bunch of sense. However, what about this? suppose you were to write a killer headline? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, however suppose you added a headline that grabbed folk’s attention? I mean BLOG_TITLE is a little plain. You might peek at Yahoo’s home page and see how they create post titles to grab viewers to click. You might add a video or a related pic or two to get people excited about what you’ve written. In my opinion, it could make your posts a little livelier.|

 51. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

 52. Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back in the future. I want to encourage yourself to continue your great work, have a nice weekend!|

 53. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.|

 54. This is the right web site for anybody who wishes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been discussed for years. Excellent stuff, just wonderful!|

 55. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!|

 56. I used to be recommended this website by means of my cousin. I am not certain whether this submit is written by means of him as no one else recognise such targeted about my difficulty. You are amazing! Thanks!|

 57. We stumbled over here coming from a different web address and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page again.|

 58. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I’m hoping to give a contribution & assist other users like its aided me. Great job.|

 59. Just wish to say your article is as astounding. The clearness on your post is just spectacular and that i could suppose you’re knowledgeable on this subject. Fine together with your permission allow me to snatch your feed to stay up to date with forthcoming post. Thanks one million and please carry on the gratifying work.|

 60. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a excellent job with this. Also, the blog loads extremely fast for me on Firefox. Outstanding Blog!|

 61. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 62. My brother suggested I may like this website. He was entirely right. This publish truly made my day. You can not imagine simply how so much time I had spent for this information! Thanks!|

 63. Thanks , I have recently been searching for information about this topic for a long time and yours is the best I have came upon so far. But, what in regards to the bottom line? Are you positive concerning the source?|

 64. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Kudos|

 65. you are really a good webmaster. The web site loading pace is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a great process on this subject!|

 66. hello!,I like your writing very a lot! percentage we be in contact more about your post on AOL? I require a specialist on this area to resolve my problem. May be that’s you! Taking a look ahead to see you. |

 67. Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s blog link on your page at appropriate place and other person will also do similar in support of you.|

 68. I think this is one of the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers|

 69. Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!|

 70. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 71. Hello my loved one! I want to say that this post is awesome, nice written and include almost all important infos. I would like to peer more posts like this .|

 72. I believe that is among the so much important info for me. And i’m happy studying your article. But should statement on few common things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Just right process, cheers|

 73. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back often!|

 74. I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal blog and would love to find out where you got this from or just what the theme is called. Thank you!|

 75. What’s up, this weekend is good in support of me, for the reason that this moment i am reading this enormous informative piece of writing here at my home.|

 76. I am extremely inspired with your writing abilities as well as with the layout on your weblog. Is that this a paid theme or did you modify it your self? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..|

 77. An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you need to publish more on this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people don’t discuss these subjects. To the next! Cheers!!|

 78. Hey! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!|

 79. When someone writes an article he/she keeps the thought of a user in his/her brain that how a user can know it. So that’s why this piece of writing is outstdanding. Thanks!|

 80. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too magnificent. I actually like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific web site.|

 81. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. kudos|

 82. Fantastic site you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!|

 83. It’s actually a great and useful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.|

 84. Simply want to say your article is as amazing. The clarity to your put up is just excellent and i could assume you are a professional on this subject. Fine together with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay up to date with approaching post. Thank you a million and please carry on the enjoyable work.|

 85. I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 86. Hi, Neat post. There’s an issue together with your site in web explorer, could test this? IE still is the market leader and a good component of people will pass over your fantastic writing due to this problem.|

 87. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea|

 88. Thank you for another magnificent article. Where else could anyone get that kind of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m at the look for such info.|

 89. Hi there everyone, it’s my first go to see at this web page, and piece of writing is in fact fruitful designed for me, keep up posting these types of articles or reviews.|

 90. I am really inspired with your writing abilities as well as with the format in your weblog. Is that this a paid topic or did you modify it yourself? Either way stay up the nice high quality writing, it’s rare to look a great weblog like this one nowadays..|

 91. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the
  message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  An excellent read. I’ll definitely be back.

 92. Wow, awesome blog structure! How long have you ever been running a blog for? you made running a blog glance easy. The entire glance of your site is fantastic, as well as the content material!

 93. I’ve been surfing online greater than three hours today, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It is pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet shall be much more helpful than ever before.|

 94. I just couldn’t go away your web site before suggesting that I actually enjoyed the usual information a person provide for your visitors? Is gonna be again incessantly to investigate cross-check new posts|

 95. Thanks a lot for sharing this with all folks you actually understand what you are speaking approximately!

  Bookmarked. Kindly additionally consult with my site =).

  We could have a hyperlink trade contract between us

 96. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.|

 97. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Cheers|

 98. Hi! I understand this is sort of off-topic however I had to ask. Does running a well-established website like yours require a lot of work? I’m brand new to operating a blog but I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 99. Remarkable things here. I’m very happy to look your post. Thank you a lot and I’m taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?|

 100. I think this is among the most significant information for me. And i am satisfied studying your article. But want to observation on some normal issues, The website style is great, the articles is in point of fact excellent : D. Excellent process, cheers|

 101. Hello this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 102. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & aid different users like its aided me. Good job.|

 103. Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!|

 104. I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?|

 105. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.|

 106. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 107. Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Thank you!|

 108. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 109. Hi, Neat post. There’s a problem together with your website in internet explorer,
  might check this? IE still is the market chief and a big component of people will leave
  out your wonderful writing due to this problem.

 110. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.|

 111. Fantastic website. Lots of helpful information here. I’m sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you for your sweat!|

 112. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!|

 113. Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your publish is simply excellent and that i could think you’re a professional in this subject. Well with your permission let me to grasp your feed to keep up to date with drawing close post. Thank you 1,000,000 and please carry on the rewarding work.|

 114. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up
  anything new from right here. I did however expertise some technical points using this web
  site, since I experienced to reload the web site many times previous
  to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is
  OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality
  score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more
  of your respective interesting content. Ensure that you
  update this again very soon.

 115. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well
  as the content!

 116. Appreciating the time and energy you put into your site and in depth information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 117. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks!|

 118. You actually make it appear really easy with your presentation but I to find this matter to be actually one thing that I think I might never understand. It kind of feels too complicated and very broad for me. I am having a look ahead on your subsequent post, I’ll try to get the cling of it!|

 119. Admiring the commitment you put into your blog and in depth information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 120. certainly like your website but you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the reality then again I’ll certainly come again again.|

 121. Can I just say what a relief to discover an individual who actually knows what they are talking about online. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More people must look at this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular given that you certainly have the gift.|

 122. Hello there, I found your blog by means of Google while searching for a similar matter, your website came up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 123. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?|

 124. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.|

 125. Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Cheers|

 126. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!|

 127. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!|

 128. Everything is very open with a really clear clarification of the issues. It was really informative. Your website is useful. Many thanks for sharing!|

 129. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Thank you!|

 130. I seriously love your website.. Very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own blog and want to know where you got this from or what the theme is called. Many thanks!|

 131. A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but usually folks don’t talk about such topics. To the next! Kind regards!!|

 132. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I to find It really helpful & it helped me out a lot. I am hoping to provide something again and help others like you helped me.|

 133. you’re truly a good webmaster. The site loading pace is amazing. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a great job on this matter!|

 134. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it!|

 135. Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!|

 136. constantly i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this time.|

 137. 3 correct score tips + 3 GG/NG tips + 3 Hlf time tips + 3 Asian Handicap tips + 3 Euro handicap tips 978live-football Correct Score Tips You can call 0715403153 for any clarification! 3 correct score tips + 3 GG/NG tips + 3 Hlf time tips + 3 Asian Handicap tips + 3 Euro handicap tips 3 correct score tips + 3 GG/NG tips + 3 Hlf time tips + 3 Asian Handicap tips + 3 Euro handicap tips xanthi-fixed.matches.sportal.tips site that predict football matches correctly fixed matches,Buy Matches Fixed Soure. rigged fixed matches, today fixed match, sure fixed match, site for fixed games. The visitor is warned to act exclusively at his own discretion and risk. To provide you with a football match preview and prediction, we take all factors that may affect the course of a game into account. Thus, injured and disqualified players are also of importance. If a leader can’t take part in a game for some reason, this may take its toll and result in an unfortunate scoreline for his team. That is why we consider all ingredients that make a recipe for success in football. https://axxess.co.ug/community/profile/marionblackburn/ The Browns have been in the NFL since Super Bowl One, so given only the exception of the brief period in the 1990s when the team was hijacked by Baltimore and Cleveland had to wait to get its franchise back, they’ve had nearly as many chances as anyone. CLEVELAND — Super Bowl 55 isn’t until Sunday, but that hasn’t stopped some NFL teams from already looking ahead to next year’s big game. That group includes the Cleveland Browns, who saw their championship quest come to an end with a loss to the Kansas City Chiefs in the AFC divisional round last month. The Chiefs, who lost in Sunday’s matchup, have the best odds at 6-1, followed by the Green Bay Packers (9-1), Buccaneers (10-1), and three teams at 12-1. The Jacksonville Jaguars have the lowest odds at 100-1.

 138. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!|

 139. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!|

 140. It’s perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy. I have learn this publish and if I may I want to recommend you some attention-grabbing issues or tips. Maybe you could write subsequent articles referring to this article. I desire to read more things approximately it!|

 141. Hi! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!|

 142. A Real Estate Agent helps their clients purchase, rent or sell properties. They advise the client about market conditions and conduct walkthroughs to make sure everything is in order before it’s time for closing on their house! Work With Other Agents: It can be a great idea to team up with another agent in your area. At least for a deal here and there. While you will have to split commissions, it can help you gain more experience and increase your overall business. Think about the skills and connections you could bring to the table and partner with an agent you could learn from. This mutually beneficial setup could expand your knowledge and lead to more work in the future. A Real Estate Agent helps their clients purchase, rent or sell properties. They advise the client about market conditions and conduct walkthroughs to make sure everything is in order before it’s time for closing on their house! https://www.viaggiatorinelmondo.com/community/profile/oliviamarino677/ At first blush, it may look like this listingis trying to sell you less than 600 square feet of property for over a million dollars. Instead, it’s a package deal, including a warehouse, double home, and a cute little cottage. If you’re a property mogul looking for income but also want a cottage, this is for you. Many now use the term cottage generically to mean any small house, as the American Webster’s Dictionary defines it. The definition is simply “a usually small frame one-family house”. Today, the term cottage is used colloquially to mean “vacation home” by many Americans. And these days, tiny homes can even be bought from Amazon. Yes, you heard that right — you can get a residential space delivered right to your door for as little as $5,000. They usually ship for free, and the average assembly time is just 1-3 days. Sounds crazy, but it’s true! Each tiny home listed here comes as a kit that includes everything you need (just make sure you have a set of basic tools). Here are the best tiny homes for sale online:

 143. Great blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Kudos!|

 144. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 145. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 146. whoah this weblog is magnificent i love studying your posts. Keep up the great work! You know, many individuals are hunting around for this information, you can aid them greatly. |

 147. You could definitely see your skills in the work you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.|

 148. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 149. Wonderful blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any ideas? Bless you!|

 150. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 151. Nice blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol|

 152. Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you can be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back later in life. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice morning!|

 153. Good day I am so delighted I found your weblog, I really found you by accident, while I was searching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb jo.|

 154. Cannabis for medical purposes is an evolving area of treatment. The Department will continue to review and analyze information to ensure decisions are based on the best available evidence, and will adjust the policy, as needed, to ensure the well-being of our Veterans and their families. As you can now buy weed online, we are fully committed to deliver your products fast, efficiently, and discreetly whenever you need it. We are also dedicated to making medical cannabis more accessible to members around Canada. You can’t find this guarantee from any other medical cannabis dispensary in Canada. If you’re buying cannabis based solely on THC percentage, you’re missing out on some of the dankest products on the market. We simplify the process for you and your patients while helping you make important decisions to ensure the best care. After being prescribed medical cannabis, it’s important that patients get registered to be able to place their orders. Access resources and information to help them with this process. https://jesmagodd-formationsenligne.com/community/profile/howardlee288561/ Get a weekly rundown of the top news, stock moves and feature stories on the burgeoning marijuana sector, sent straight to your inbox. We strive to be the #1 choice of consumers and patients alike, and our established experts in cannabis cultivation, regulated industries and consumer goods aim to meet that goal responsibly, everywhere we operate. The right business loan can help you achieve your goals and grow your business. If you’re looking for the right type of financing for your cannabis business, Loans Canada can help. Outlines the limited circumstances under which Health Canada would consider the import or export of cannabis. Rifici, a 45-year-old CPA, is the co-founder of Tweed, one of Canada’s first legal cannabis companies. He envisioned the factory as ground zero not just for his business, but for an industry on the brink of the big time. So, he and his co-founder, Bruce Linton, paid $5 million for the property, plus millions more to turn it into a weed wonderland, complete with climate-controlled growing rooms and pristine storage vaults. When press toured the operation, they couldn’t resist dubbing Rifici the Willy Wonka of Weed.

 155. Great blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol|

 156. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 157. I like the helpful info you provide on your articles. I will bookmark your blog and test again here frequently. I’m fairly sure I’ll be told many new stuff proper here! Good luck for the next!|

 158. Spot on with this write-up, I absolutely think this website needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!|

 159. Admiring the dedication you put into your blog and in depth information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 160. You actually make it appear really easy along with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing that I believe I’d never understand. It seems too complex and very vast for me. I’m looking forward in your next submit, I will try to get the hang of it!|

 161. Hey there! I’ve been following your weblog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx! Just wanted to say keep up the great job!|

 162. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!|

 163. Hello there, I discovered your blog by way of Google while looking for a related matter, your website got here up, it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 164. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this during my search for something regarding this.|

 165. Somebody necessarily help to make significantly articles I might state. This is the first time I frequented your website page and so far? I amazed with the analysis you made to create this actual post extraordinary. Fantastic task!|

 166. Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.|

 167. I will immediately clutch your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please let me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.|

 168. This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 169. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any methods to help prevent content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.|

 170. Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thank you!|

 171. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.|

 172. I do believe all of the ideas you’ve offered to your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for starters. May you please lengthen them a little from subsequent time? Thank you for the post.|

 173. Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 174. Howdy I am so excited I found your blog page, I really found you by error, while I was researching on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic job.|

 175. We won’t go into too much detail here, except to say that it’s much easier to get started as a sole trader and that’s the structure that would suit most domestic cleaning companies, certainly at the outset. If you intend to operate a commercial cleaning company pitching for B2B contracts and applying for credit accounts with suppliers, it’d be wise to explore the limited company legal structure. If you’re starting a cleaning business—good for you! I’ve seen how cleaning services can help new parents, newlyweds, elderly people, and busy professionals. In fact, I’ve thought about starting a cleaning service myself. You can schedule your own hours and interact with a ton of people. The best part? You’re paid pretty well too. Think about which type of service you are interested in to start with: will it be starting a carpet cleaning business, hard floor care, will you offer window cleaning or general cleaning of premises, maid service in private houses, or environmental cleanup? http://stephenniyo643198.blogofchange.com/13625877/maid-around-me Our staff guarantees a reply to all emails within 24 hours. Once you get scheduled, you’ll get a confirmation email with your workers names and a courtesy call from the crew leader a day before your project. There are a number of advantages to hiring professional Wichita movers to handle your relocation, including the following three benefits. To make the most of your next move, schedule loading and unloading services or call us to get a free quote. Call 330-929-MOVE (6683) Now to learn more on how we can help load or unload trucks, temporary storage pods and more. College HUNKS Hauling Junk & Moving offers hourly labor service that can assist you with any parts of your move. We can help pack, unpack, load, or unload your moving truck. Just want to rearrange your living room? We’ve got some hands for that. Ready to store some heavy boxes in the attic? Our HUNKS can help do the heavy lifting.