BAĞIŞ VE CENNET TAPUSU

Ateist çevrelerde ne zaman Bill Gates, C.Ronaldo gibi isimler yardım bağışında bulunsa şöyle bir soru gündeme gelir “Ne yani şimdi böyle yardımsever adamlar İslam’a göre cehenneme mi gidecek”

Gelin bu mesele üzerine biraz tartışalım;

Öncelikle baştan belirtelim; bu yazımızda inancına bakarak şu şuraya, bu buraya gider şeklinde bir şey demeyeceğiz. Bunu başka bir yazıda detaylıca konuşuruz. Bu yazıda, sadece maddi yardım ile birini cennetlik ilan etmenin neden fevri ve yanlış bir düşünce olduğuna değineceğiz.

Şöyle ki; Bir kişinin cennette veya cehenneme gitmesi tek olay üzerinden belirlenmez. Söz konusu kişi maddi yardım, bağış konusunda iyi olsa da bunun dışında bir çok yanlışı olabilir. Örneğin, hayatı zina, uyuşturucu, haram eğlenceler içinde geçen birini sadece parası olduğu için cennetlik görmek ne kadar doğru? Eğer sırf para yardımı yaptı diye birini cennete layık görüyorsak bunun ortaçağda hayatı rezillik içinde geçen birinin papaza parasını vererek cennetten arsa tapusu almasından farkı nedir? Evet cidden buna benziyor mesele.

Oysa hesap günü hayatının her evresi dikkate alınır. Müslüman olsun veya olmasın kimse malı-mülkü ile kurtulamaz.

Ayrıca Bill Gates, Ronaldo gibilerden çok daha büyük yardımlar yapan yoksullar tanıyorum ben. Örneğin tek varlığı bir ekmek parçası olan birinin ekmeğinin yarısını aç birine vermesi. Neden mi bu örneği verdim? Çünkü İslam inancına göre maddi yardımda miktara değil orana bakılır. Örneğin, 100 lirası olan birinin 20 liralık yardımı 1 milyar serveti olan birinin 1 milyonluk yardım etmesinden daha büyük bir sevaptır Allah katında. Bu yüzdendir ki zekâtın miktarı kişinin maddi durumuna göre değişir (kırkta bir)

Nitekim doğru, adaletli olan da budur, zira orana değil de miktara bakılsaydı fakirlere açıkça haksızlık olurdu. Örneğin diyelim zekat yıllık 20 bin lira olsaydı, biri o parayı anında verirken diğeri belki de 4-5 ay çalışmak zorunda kalacaktı.

Şimdi Ronaldo’nun yaptığı 2 milyonluk bağışa bu açıdan bakarsak; orana vursak, (Müslüman olsaydı bile) aslında Ronaldo gibi zengin birinin zekatını bile karşılamaz bu verdiği para. O yüzden bu tür büyük paralara çok da şaşırmayın ki Ronaldo bu parayı sadece iki dakikalık bir reklamdan kazanıyor. Bu para büyük bir para ama bana sana göre büyük bir para ona göre değil. Yanlış anlaşılmasın yaptığı yardımı küçümsemiyorum ki tabiki ahirette bunun bir karşılığı olacaktır diğerlerine göre ama bu para ile cennet tapusu alınacağı anlamına gelmesin.

Yok eğer iki dakikada kazanılan parayla birini cennetlik ilan ediyorsanız siz imtihan hayatından hiçbir şey anlamamışsınız demektir. 

BAĞIŞ VE CENNET TAPUSU

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.