KURANCILAR KİMDİR

Kendilerini ehli kuran olarak adlandıran İslami bir grup olarak ortaya çıktılar. Kur’an’ı iman ve İslam şeriatı için tek kaynak olarak görürler. Sünneti Peygamberimizden(s.a.v) uzun zaman sonra yazıldığını iddia edip delil olarak almazlar. 

Allah’ın sadece Kur’an’ı korumayı vadettiği, sünneti bu koruma va’dinde zikretmediğine dayanarak Peygamberimize nispet edilen hadis ve rivayetleri kabul etmezler. Bunlar, kendileri hakkında Allah Resulünün şu sözünde haber verdiği topluluğun başka bir uzantısıdır;

“koltuğuna yaşlanmış şekilde oturan bir adama benim hadislerinden bir hadis nakledildiğinde sizinle benim aramda Allah’ın kitabı var onda helal bulduğumuzu helal sayar, haram bulduğumuzu haram sayarız demesi yaklaşmıştır. Dikkat edin Allah Resulünün haram kıldığı Allah’ın haram kıldığı gibidir. ” (Ebû Dâvûd, sunne 6 ; tirmizi, ilim, 10) 

Bu hadisi bazı alimler peygamberlik alametleri bölümünde zikretmişlerdir. Zira sanki Peygamber Efendimiz(sav) aramızda canlı ve” bize helal ve haram belirlemede sadece kuran gerekir” sözüyle Müslümanları dinleri hakkında aldatıp kandırarak Müslümanlara gelen kişileri tanıtıyor. Bu sözü söyleyenler bununla sünneti inkâr etmek ve sünnete dil uzatmak istiyorlar. 

Bu fikirlerin ilk ortaya çıkması birçok İslam ülkesinin batılılarca sömürülmesinden sonraki 19 asrın sonlarına rastlar. Sömürgeci batılılar İslam’ın sabitelerini sarsmak için her türlü sapkın fikri destekleme, besleme konusunda büyük çaba sarf ettiler ve bu fikirlerin yayılımı özellikle Hint ve Mısır ülkelerinde başladı sonra Irak, Libya, Endonezya, Malezya ve diğer ülkelere yayıldı. 

Sünneti inkâr fikri Hindistan’da İngiliz işgali döneminde Ahmedhan vasıtasıyla ortaya çıktı. Ahmedhan Kur’an’ı sırf aklıyla tefsir etti ve hadislerin kabulünü imkânsız hale getiren şartlar ihdas etti. Bu yüzden hadislerin çoğunu inkar eder hale geldi. Sonra onu Pakistan’dan Abdullah Çekralevi takip etti. Çekralevi hadis araştırmaları hakkında çalışıyordu. Sonra hadis hakkında birçok şüphe ile karşı karşıya kaldı ve sonunda hadislerin tamamını inkâr, sonucuna vardı. 

Kurancılar şeri hükümlerde Kuranı tek kaynak olarak gördüklerine binaen ehli zikir ve ehli kuran adıyla bir cemaat olarak kuruldu. Bu konuda birçok kitap yazıldı. Ayrıca kurancılık fikri Mısır’da da ortaya çıktı ve Ahmet Suphi Mansur bu görüşü benimsedi. Ahmed Mansur başlangıçta (1977 yılında) Ezher’de ders veriyordu fakat kendisine baskı yapan Sünni din alimleri ile zıtlaştı ve bu zıtlaşma 1987 yılında görevinden ayrılması ile sonuçlandı.

Ahmet Suphi “İbn Haldun” merkezi kapatıldıktan, Kurancı aktivist grupları kapsayan tutuklama dalgasından, Kur’ancılar’ı Mısır güçleri dinleri aşağılama suçlamasıyla hapse attıktan sonra 2002 yılında Amerika’ya siyasi mülteci olarak gitmek zorunda kaldı. Sonra Amerika’ya yerleşti ve yeni yoluna davet için internet ortamında ortaya çıktı. Virginia eyaletinde Evrensel Kur’an-ı Kerim merkezini Kurdu. Bu merkezin internet sitesi “Ehli Kur’an’dır” Ahmet Suphi bu site vasıtasıyla yeni yolunu tanıtmak, davet etmek için makaleler bildiriler araştırmalar yayımlamaya başladı. 

Bu kişiler kati delillerin, sünneti terk etmeyi, ihmal etmeyi ondan yüz çevirmeyi, şer’i kaynak olarak sünnete itibar etmemeyi, Yüce İslam şeriatını tek kaynak olarak Kur’an’la kısıtlamayı gerektirdiğini öne süren şüphelere sebep oldular. Bu şüphelerden ilki Kur’an’cılar’ın şu sözüdür: Kur’an-ı Kerim Bütün dini sorunlara, şer’i hükümlere kâfidir. Kur’an, İslam dininin genelinden özeline tümüyle tamamını kapsar. Tüm Şer’i hükümleri ayrıntılarıyla içerir. Onlar bu sözlerine” biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık” (En’am 38) ayetini delil gösterirler. Onların bu sözlerine şu cevap kafidir:

Kur’an, Müslümanların toplandığı merkezdir. İslam’ın birçok hükmü kapalı, (mücmel) bazıları ayrıntılıdır(mufassal). Peygamber Efendimiz kapalıları açıkladı ve detaylandırdı. Allah resulü açıklayan ve teferruatlandırandır. O sadece Allah’ın emirlerine uyar. Yoksa Kur’ancılar namazın özelliklerini zekâtın miktarını haccın özelliklerini ve diğer ibadetlerin ayrıntılarını nereden bulacaklar.

Bu şüphelerinden ikincisini de sünnetin Allah’tan Peygamber’e vahiy olmadığı, aksine içtihat, Hz. Peygamberin insan olmasının gerektirdiği davranışlar olduğu, Allah Resulü’ nün doğru da yanlış da yapabileceği iddiaları ile temellendirirler. Kur’ancılar’a bu ümmet kıyamete kadar öncekiler ve sonrakiler olarak Allah tarafından Resulüne vahyedilen sünnetin etrafında toplanmıştır ve peygamber hevasından konuşmaz sünnet sadece kendisine vahyedilendir şeklinde cevap verilir. 

Bu konuda Kur’an’da birçok ayet bunmaktadır. Üstelik Kur’an, Allah resulünü şeriatta tek kaynak yapıyor. Müminlere, Allah Resul’ünün yaptığı, terk ettiği, emrettiği, nehyettiği her şeyde Resulullah’a uymayı emrediyor. Allah şöyle buyuruyor:

“Resul size neyi getirse onu alın. Neyi sizin için yasaklarsa onu bırakın.” (Haşr 7)

Ayrıca Allah Teala imanı Rasulullah’a itaate, hükmüne rızaya, uygun gördüğü ve hükmettiği tüm emir ve nehiylerine tam teslimiyete göre derecelendirmiştir.  Allah Teala şöyle buyuruyor:

“Hayır, Rabbine yemin olsun ki onlar aralarında çıkan anlaşmazlıklarda seni hakem yapıp sonra da verdiğin hükmü nefislerinde hiçbir sıkıntı olmadan gönülden kabul etmedikçe iman etmiş olmazlar.” (Nisa 65) 

Yine onların şüphelerinden biri de: Allah Teala’nın sadece kitabını değişim, fazlalık, eksikliğe karşı korumasıdır. Allah şöyle buyuruyor: “Şüphesiz Kur’an’ı sana biz indirdik ve onun Koruyucusu da elbette biziz” (Hicr 9) Bu nedenle Kur’an İslam’da tek kaynak olarak kaldı. Kur’an tahrif edilmemiş, değiştirilmemiş, içine bir kelime dahi eklenmemiş, çıkarılmamıştır, lafız ve manası dışında bir şeyle rivayet edilmemiştir.  

Sünnete gelince Allah sünneti koruyacağına kefil olmamıştır. Bundan dolayı sünnete uydurma hadisler dahil olmuş, hadislerin lafızları kaybolmuş, çoğu mana ile rivayet edilmiştir. Onların bu şüphelerine, Kur’an’ın korunması sünnetin korunmasını da kapsar çünkü Allah Kur’an’da

“kendilerine indirileni onlara açıklaman için” (Nahl 44)

buyuruyor. Yani sünnetle açıklaması buyuruluyor, öyleyse Kur’an’ın açıklanması sünnete dönüştürülmesiledir. Kur’anda Allah’ın Kuranı muhafaza etme vaadi vardır böylece Allah’ın Kur’an-ı koruma vaadi Kuranı açıklayan sünneti koruma vaadi de olmuş olur, diye cevap verilir.

Kur’ancılar’ın şüphelerinden biri de Peygamberimizin sünnetinin tüm zaman ve mekanlara yönelik olmadığıdır. Zira onlara göre sünnet Peygamber efendimiz döneminde kendisiyle beraber olan sahabenin durumlarına göre peygamberimizden sadır olan hükümlerdir. O zamanın, insanlarıyla durumlarıyla geçip gitmiştir. Bu yüzden kendi zamanlarına has olan bu söz ve eylemler bizim zamanımızda geçerliliğini yitirdi, derler.

Kur’ancılara sünnet için söyledikleri bu sözün Kuran için de söylenmesi mümkündür, diye cevap verilir. Çünkü Kuranda özel sebeplere, belirli durumlara uygun birçok ayet zikredilmiştir. Ancak alimler bu hükümlerin Peygamberimizin ashabına ve yaşadığı döneme özel olduğu günümüzde geçerliliğini yitirdiği görüşünü kabul etmemişlerdir. Kuran ancak ve ancak tüm zaman ve mekanlar için genel kanunlar koymak üzere indirildi. Bundan dolayı alimler bu konuda kurallar belirlemişlerdir. Bu kurallardan biri de Müslümanların çoğunun bildiği meşhur “itibar sebebin hususiyetine değil lafzın umumunadır” kaidesidir. Bu kural belirli bir olaya istinaden indirilen hükmün, kıyamete kadar kendisine benzeyen olaylarda da uygulanmasını gerektirir. 

Kur’ancıların esas kabul ettiği bu şüpheler, kendilerinin yanlışlık ve dalaletlerini, bu şüphelerin tamamının zayıf akıllara karşı hile, kandırma olduğunu, bu inançlarının, her ne kadar Kuran’a bağlı olduklarını ve İslam’ı öne sürseler de bunun İslam’dan çıkma, dinden sapma olduğu bellidir. Çünkü bu sünnetten önce Kuranın inkarıdır. Zira Kuran ve sünnet ayrılamaz, ikisi de aynı kandilden çıkmıştır o kandil de koruma altındaki ilahi vahiydir.

Çeviri Kaynak

https://www.islamweb.net/ar/article/227659/%D8%A7%D9%84%D9%82%D8 %B1%D8%A2%D9%86%D9%8A%D9%88%D9%86

KURANCILAR KİMDİR?

Yazı dolaşımı


KURANCILAR KİMDİR?” için 1.437 yorum

 1. I’m extremely impressed together with your writing talents and also with
  the structure on your blog. Is that this a paid subject or did you modify it
  your self? Anyway stay up the nice high quality writing, it is rare to peer a great
  weblog like this one today..

 2. I do not even know the way I ended up here, however I thought this submit used to be good.
  I don’t know who you are however certainly you are going to a well-known blogger in the event you aren’t already.

  Cheers!

 3. Definitely imagine that that you said. Your favourite justification appeared to be at the internet
  the simplest factor to take into account of. I say to you,
  I definitely get annoyed while other people consider concerns
  that they plainly do not recognize about. You controlled
  to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing with no need
  side effect , folks can take a signal. Will likely be back to
  get more. Thanks

 4. Hi this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you
  have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so
  I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 5. Hello, Neat post. There’s an issue with your website in internet explorer, might test this…
  IE still is the marketplace chief and a huge section of people
  will miss your magnificent writing due to this problem.

  My webpage: DFine8

 6. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

  Here is my homepage: w123ce.ru

 7. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and
  tested to see if it can survive a 40 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but
  I had to share it with someone!

  My webpage :: Rhino Spark Review [volatilereaction.com]

 8. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never
  found any interesting article like yours.

  It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters
  and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

  Also visit my web blog – Oracle Leaf CBD Review

 9. Hiya, I am really glad I have found this info.

  Nowadays bloggers publish just about gossips and internet and this is actually frustrating.
  A good website with exciting content, this is what I need.
  Thank you for keeping this website, I’ll be visiting
  it. Do you do newsletters? Can not find it.

  Have a look at my web-site: Ultra Cut Keto Reviews

 10. Hi there i am kavin, its my first time to commenting
  anywhere, when i read this paragraph i thought i could also make comment due
  to this good paragraph.

 11. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you,
  However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it.
  Is there anybody else getting similar RSS problems?
  Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 12. Howdy! This blog post could not be written any better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I am going to forward this information to him.
  Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 13. Right here is the perfect site for anybody who wishes to understand this topic.

  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally
  will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject
  that’s been written about for ages. Great stuff, just excellent!

 14. Liink exchange iis nothing else exceot iit is only lacing the other person’s weblog link on yor page at proper place and other person will also do similar inn support
  off you.

 15. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized
  it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and
  checking back often!

 16. My husband and I have been foreign correspondents, and so our sons have
  been born into expatriation—Americans expanding up in Asian megacities on the
  cusp of the Asian century.

 17. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 18. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative
  and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is something not enough folks are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy I came across this in my hunt for something
  concerning this.

 19. I have to express some appreciation to this writer for rescuing me from this particular dilemma.
  Because of scouting throughout the online world and obtaining ideas that were not helpful, I believed
  my entire life was done. Existing minus the answers to the difficulties you have sorted out by way off
  this article is a crucial case, and the ones that could have negatively
  affected my entire career if I had not discovered your web page.
  Your own personal capability and kindness in playing with all the pieces was excellent.
  I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a stuff like this.

  I am able to at thhis time look ahead to my future.
  Thank you so much for your reliable and amazing help.

  I won’t hesitate to suggest your web page to
  anyone who requires direction about this subject matter.

 20. Channel in the course of the coverage of the London Olympics from July–August 2012,
  they continued to air on the Nine Network up till they aired for the final
  time on 30 December 2012.

 21. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and tell you I really enjoy reading through your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
  Appreciate it!

 22. I have been exploring for a little for any
  high quality articles or weblog posts in this kind of house .

  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Studying this information So i am happy to express that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I such a lot no doubt will make sure to don?t put out of your mind this site and give it
  a glance regularly.

 23. Hello there, just became alert to your blog through
  Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 24. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive process and our
  whole neighborhood might be thankful to you.

 25. Hi, Neat post. There’s a problem together with your web site in internet explorer, could check this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a big component to other people will leave out your great writing due to this
  problem.

 26. Great beat ! I would like to apprentice whilst you amend your web site,
  how could i subscribe for a weblog web site? The account helped me a acceptable
  deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast
  offered shiny transparent concept

 27. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, amazing blog!

 28. Hi there! This is kind of off topic but I need some
  advice from an established blog. Is it very
  hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  quick. I’m thinking about creating my own but I’m not
  sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
  Appreciate it

 29. Howdy! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask.
  Does managing a well-established website such as
  yours take a lot of work? I’m brand new to running a blog but
  I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I can share
  my experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring bloggers.

  Appreciate it!

 30. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable info to work on.
  You have done a formidable job and our whole community will be grateful
  to you.

 31. Hi there! This article couldn’t be written any better!

  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I am going to send this article to him.

  Fairly certain he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 32. Simply desire to say your article is as amazing.
  The clarity to your put up is simply great and i can assume you’re a professional on this subject.

  Well with your permission let me to seize your feed to stay updated with approaching post.
  Thank you a million and please keep up the enjoyable work.

  Feel free to surf to my website – Hermelinda

 33. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and
  starting a new initiative in a community in the same niche.

  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a
  extraordinary job!

 34. You have made some decent points there. I looked on the
  web to find out more about the issue and found most people
  will go along with your views on this web site.

 35. I’m curious to find out what blog platform you have been using?
  I’m experiencing some minor security issues with my latest website and I’d like
  to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 36. Great weblog here! Also your web site quite a bit
  up fast! What web host are you the use of? Can I get your associate link on your host?

  I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 37. Hey I am so thrilled I found your website, I really found you by error, while I was
  browsing on Google for something else, Regardless I am here
  now and would just like to say thanks for a remarkable post
  and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it
  and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please
  do keep up the great b.

 38. I savor, lead to I discovered exactly what I used to be looking for.
  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 39. I am no longer positive the place you are getting your information, however good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding
  more. Thanks for wonderful info I was in search of this information for
  my mission.

 40. Hello very nice web site!! Man .. Excellent ..
  Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take
  the feeds also? I am satisfied to search out a
  lot of helpful info right here within the post, we need work
  out extra techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 41. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things
  or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 42. Hi! I’ve been reading your web site for a while now
  and finally got the bravery to go ahead and give you
  a shout out from Lubbock Tx! Just wanted to say keep up
  the excellent job!

 43. I am now not positive the place you are getting
  your information, however great topic. I needs to spend a while finding out more or figuring out more.
  Thank you for excellent information I was in search of this information for
  my mission.

 44. You could definitely see your skills within the article
  you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to
  say how they believe. At all times follow
  your heart.

 45. Definitely imagine that which you stated. Your favourite reason seemed to be
  on the internet the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked even as other folks consider concerns
  that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing without having side
  effect , people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thank you

 46. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. But think
  of if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and
  video clips, this website could undeniably be one of the greatest in its
  field. Wonderful blog!

 47. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be fantastic if you could point me
  in the direction of a good platform.

 48. Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers!
  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 49. I’ve read some just right stuff here. Certainly value bookmarking
  for revisiting. I wonder how a lot attempt you place to create this kind of wonderful informative website.

 50. Right here is the right web site for anybody who wishes to find out about this
  topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a subject that’s been written about for decades.
  Excellent stuff, just wonderful! quest bars https://www.iherb.com/search?kw=quest%20bars quest
  bars

 51. Hello! Do you know if they make any plugins to assist
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thanks!

 52. It is appropriate time to make some plans for
  the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I
  could I wish to suggest you some interesting things
  or advice. Maybe you could write next articles referring to this
  article. I wish to read more things about it!

 53. Hello there I am so grateful I found your blog, I really found you by accident,
  while I was browsing on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos
  for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I
  have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a lot more, Please do keep up the awesome jo.

 54. Системно-семейные расстановки.

  Расстановки Растановки.

  Расстановки по Хеллингеру.

  Системно-семейные расстановки.

  Метод Берта Хеллингера.
  Новые семейные расстановки.

 55. Great blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many options out there that I’m
  totally confused .. Any suggestions? Thank you!

 56. Психотерапия онлайн! Услуги психолога Приглашаем вас на консультации детского психолога.
  Заказать консультацию психолога.
  Онлайн-консультация у психолога.
  Рейтинг психологов. Консультация психолога онлайн.
  Сімейні консультації.

 57. Geri bildirim: free no signup gay dating
 58. I am extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these
  days.

 59. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I to find It really helpful & it helped
  me out a lot. I am hoping to offer one thing back and help others
  like you aided me.

  Have a look at my homepage; Warren

 60. My spouse and I stumbled over here by a different web page and thought I should check things out.
  I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking into your web page for a second time.

  my web page :: ozakit.o.oo7.jp

 61. If you would like to grow your knowledge
  just keep visiting this website and be updated with the newest news update
  posted here.

  Here is my web-site :: Ernie

 62. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of unique content I’ve either created
  myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know
  any solutions to help stop content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 63. Thank you for some other informative blog.
  Where else may I get that type of information written in such an ideal way?
  I have a venture that I’m simply now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 64. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this
  kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.

  Studying this information So i am glad to express that
  I’ve a very excellent uncanny feeling I found out exactly
  what I needed. I so much for sure will make sure to don?t put out of your mind this site and give it a look regularly.

 65. Can I just say what a relief to find someone who actually
  understands what they are discussing on the web.

  You certainly understand how to bring a problem to
  light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of the
  story. I was surprised you’re not more popular given that you certainly possess the gift.

 66. Thanks for ones marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you may be a great author.

  I will be sure to bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage that you continue your great job, have a nice evening!

 67. Excellent site. Plenty of helpful information here.
  I’m sending it to several pals ans also sharing in delicious.
  And obviously, thank you on your effort!

  My site: 12bet

 68. Hi there to all, the contents existing at this website are actually amazing for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 69. Hi there! I simply would like to give you a huge thumbs up for
  the great information you’ve got right here on this post.
  I’ll be returning to your website for more soon.

 70. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who has been doing a little homework on this.
  And he in fact ordered me dinner simply because I discovered
  it for him… lol. So let me reword this…. Thank
  YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this
  subject here on your website.

 71. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off
  topic but I had to tell someone!

 72. I will immediately clutch your rss feed as I can’t in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter
  service. Do you have any? Kindly permit me understand so that
  I may subscribe. Thanks.

 73. Everyone loves what you guys tend to be up too. This type of clever
  work and exposure! Keep up the amazing works guys I’ve added you guys to our blogroll.

 74. It is appropriate time to make a few plans for the
  longer term and it’s time to be happy. I’ve learn this submit and if I could I wish to recommend you few fascinating issues or
  advice. Maybe you could write subsequent articles referring to this article.

  I desire to learn more things about it!

 75. I’ll right away clutch your rss feed as I can’t to find your email
  subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me recognize in order that I
  may just subscribe. Thanks.

 76. Greetings, I do believe your website might be having
  browser compatibility problems. When I take a look at your site in Safari,
  it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!

  Aside from that, wonderful website!

 77. It’s appropriate time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I’ve read this post and if I
  could I wish to suggest you few interesting things
  or suggestions. Perhaps you can write next articles referring
  to this article. I desire to read more things
  about it!

 78. I’ll right away grab your rss as I can not to find your
  email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any?
  Please allow me recognise so that I may just subscribe.
  Thanks.

 79. I have been browsing online more than three hours nowadays,
  but I never discovered any fascinating article
  like yours. It is pretty price enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content material as you did, the internet will be much more helpful than ever before.

 80. With havin so much content do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright infringement?

  My blog has a lot of unique content I’ve either created
  myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over
  the web without my permission. Do you know any techniques to help stop
  content from being ripped off? I’d really appreciate it.

 81. I have been browsing online more than 2 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web
  owners and bloggers made good content as you did, the net will be
  much more useful than ever before.

 82. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or
  suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article.

  I wish to read even more things about it!

 83. I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as
  you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 84. Hi there, just become alert to your blog thru Google, and located that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful in case you proceed this in future. Many other folks will likely be benefited from your writing. Cheers!

 85. We stumbled over here from a different web address and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page yet again.

 86. Hey there, You’ve done a great job. I will definitely digg it and in my opinion suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this website.

 87. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 88. When someone writes an paragraph he/she maintains the thought of a user in his/her mind that how a user can understand it. Therefore that’s why this post is perfect. Thanks!

 89. Hello there, simply turned into aware of your weblog thru Google, and located that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate for those who proceed this in future. Many other people will probably be benefited from your writing. Cheers!

 90. whoah this blog is excellent i really like reading your posts. Stay up the great work! You already know, lots of persons are searching around for this information, you can aid them greatly. |

 91. First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out there. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Kudos!

 92. I am really inspired with your writing abilities as smartly as with the structure to your blog. Is that this a paid theme or did you modify it yourself? Either way stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to see a great weblog like this one nowadays..

 93. Pretty element of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire actually loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing to your feeds or even I success you access consistently rapidly.

 94. I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Superb work!

 95. A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you need to write more on this subject, it may not be a taboo matter but typically people don’t talk about these issues. To the next! Cheers!!