İZ BIRAKANLAR: MALCOLM X

“Sen kimsin?” Diye sordu, Harlem karakolundaki beyaz komiser, karşısında duran siyah adama. Zayıf, uzun boylu ve keskin bakışlı genç cevapladı: “Malcolm X.” Genç adam, beyaz polisler tarafından tartaklanarak yaralandıktan sonra karakola getirilen zenci Johnson Hinton’un bir an önce kendisine gösterilmesini ve acilen hastaneye kaldırılmasını istiyordu.

Komiser siyah müslümanlar diye bir hareket olduğunu duymuştu fakat bu şekilde temsil edildiğini hiç işitmemişti. Pencereden dışarıya bakan komiser sıra halindeki müslümanları gördü. Bunun üzerine talebi kabul etmek zorunda kaldı. Tutuklu, Malcolm X’e gösterildi ve ambulansla Harlem hastanesine gönderildi. Karakolun etrafındaki kalabalık da ambulansın peşinden hastanenin yolunu tuttu ve hastanenin etrafını çevirdi. Yolda katılanlarla kalabalık iyice artmıştı. Bir polis memuru Malcolm X’e yaklaşarak, adamlarını uzaklaştırmasını söyledi. Malcolm X, adamlarının anayasal haklarını kullandıklarını ve kanunsuz bir şey yapmadıklarını belirterek polisin isteğini reddetti. İçeriye bir adam göndererek, yaralının durumunu kontrol ettirdi.

Bu esnada, Aşağı Manhattan’dan yardıma gelen beyaz polisler de hastanenin etrafını çevirmişti. Böylelikle hastanenin etrafında biri siyah, diğeri beyazlardan oluşan ve yüz yüze bakan iki halka oluşmuştu. Polis ne olup bittiğini hala anlayamamıştı. Çünkü İslam Milleti hareketinin üyesi siyah müslümanlar put gibi sessiz duruyordu. Olayları duyan halk da orada birikmeye başlamıştı. Bir polis Malcolm’a sıra halindeki adamlarının arkasındaki kalabalığın düzensiz hareket ettiğini ve kargaşaya sebep olduğunu söyledi. Malcolm, benim görevim İslam Millet’ini üyelerini kontrol etmek, halk’ı kontrol etmek sizin göreviniz, diye cevap verdi.

Bunun üzerine söyleyecek bir şey bulamayan polis geri çekildi. O sırada Malcolm X’in içeriye gönderdiği adam geri geldi ve yaralının durumunun iyi olduğunu ve gerekli bakımı aldığını söyledi. Malcolm X, sessiz bir işaret yaptı. Kalabalık derhal sessizce dağılmaya başladı. Bunu gören polis komiseri şaşkınlık içinde şöyle dedi: “Bir adam için haddinden fazla güç!”

O gece ve ertesi gün Harlem’de konuşulan tek bir konu vardı: Müslümanlar. Halk, Müslümanların polise nasıl karşı koyduğunu konuşurken, polis de Müslümanların kendilerine ileride nasıl meydan okuyabileceğini ve nasıl bir tehdit oluşturabileceğini konuşuyordu. Polisin özellikle üzerinde durduğu bir konu vardı: Kendini Malcolm X olarak tanıtan bu zayıf ve uzun boylu adam kimdi ? Bu gücü nereden alıyordu ? Niyeti neydi ? “Malcolm X” O’nun hayatı bütün aşağılamalara, yok sayılmalara karşı varoluşun hakikatine ulaşma mücadelesini kapsar. İnsan olma onurunu, insanca yaşama haysiyetini bir sancağa dönüştürerek acılarla, arayışlarla dolu bir hikaye onunki.

“Amerika’da ırkçılığa karşı en tutarlı, en etkili mücadelenin adıdır Malcolm X.”

İşte O Adalet Arayışıyla Çağa İz Bırakan Macolm X’in Hayatı Malcolm X 19 Mayıs 1925’te Amerika’nın Nebraska eyaletinin Omaha şehrinde dünyaya geldi. Malcolm dünyaya geldikten sonra babası evi Milwauke’ye taşıdı. Burada da fazla durmadan Lansing’e taşındılar. Malcolm’un asıl adı Malcolm Little’di, İslam Milleti hareketi ( Nation of islam )’ne katıldıktan sonra “Malcolm x” adını aldı. Malcolm’un son ismi de Malik El Şahbaz’dır. Malcolm’un annesi Louise Norton Little adında bir mulattodur. ( Mulatto, zenci ırkından biriyle kafkas ırkından birinin melez çocuğuna denir.)

Babası “Earl Little” adında bir hristiyan vaizdi. Babası da Amerikalı siyahların özgürlüğü, bağımsızlığı ve itibara kavuşması için mücadele veriyordu. 1929 yılında Malcolm, henüz 4 yaşında iken evleri yakıldı. Ardından babası 1931 de bir tren yolunda ölü bulundu. Bu olayların sonucunda ailede maddi çöküntüyle beraber psikolojik çöküntüde meydana geldi ve Malcolm’un annesi giderek aklını yitirmeye başladı. Bi zaman sonra Malcolmun annesinin aklını yetirmesinin sonucunda malcolm ve diğer 7 kardeş’i ayrı ayrı yetimhanelere, bakım evlerine yerleştirildiler ve annesini de bir akıl hastanesine yatırdılar. Malcolm evlatlık olarak verildiği evde çok iyiydi, Massachusetts’in siyah mahallesinde ilkokula gitti. Lisede başarılı bir öğrenciydi ve sınıfını birincilikle bitirdi.

Bir gün ögretmeni Malcolm’a ileride hangi mesleği yapacağını sordu. Malcolm avukat olacağını söyleyince öğretmeni, “avukatlık siyahlar için ideal bir meslek değil, senin marangoz olman daha doğru bir seçim olur” diye cevap verince Malcolm psikolojik bir çöküntü yaşadı ve okulu bırakıp çalışmaya başladı. Malcolm 14 yaşından 18 yaşına kadar üvey ablasının yanında kaldı. Askerlik yaşı geldiğinde Malcolm’a amacın ne diye soruluyor. “Siyahi askerleri organize etmek, silah çalmak ve biraz kraker öldürmek” için güneye gönderilmek istediğini söylüyor ve bu cevap üzerine, “askerlik için zihinsel yetersizlik” hükmü alıp askerlikten muaf ediliyor. Ve askerlik sorununu da bu şekilde ortadan kaldırıyor. Malcolm gönderildiği bakım evinden çıktıktan sonra garson ve ayakkabı boyacılığı ile işe başladı. Sonra siyahiler için “itibar” anlamına gelen gece hayatıyla tanıştı. Ve Harlem yılları başladı. Kirli bir hayatın hayatın içinde buldu kendini. Hakikatten, sorgulamaktan, düşünmekten uzak…

Malcolm yeraltı dünyasına girdiğinde kendisini “Detroit red” olarak tanıtıp birçok narkotik, fahişelik, kumar zincirini koordine etti. Bir gün hırsızlık yaparken suçüstü yakalandı ve 10 yıl hüküm giydi. Daha sonra hapishane yılları başladı. Bir siyah olarak ona verilen yaşama biçimi, sonunda onu hapishaneye düşürmüştü. Malcolm okuma açlığını hapishanede giderdi. Hapishane kütüphanesindeki kitapları bir bir okumaya başladı. Bir çok felsefe kitabı okudu. Malcolm hapishanede geçen yılları için şöyle der;

“Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra hapishanedir”

Hırsızlıktan hüküm giyen Malcolm iki ayrı ceza evinde kaldı. Charlestown, sonra Concord cezaevi. Zenci milliyetçiliğini savunan Elijah Muhammed’le ilk tanışması bu yıllarda gerçekleşti. Beyazlara duyduğu derin öfke, Elijah’ın görüşlerini benimsemesini kolaylaştırdı. 1948 yılının sonlarında nakledildiği Norfolk Hapishanesinden arkadaşları aracılığıyla Elijah ile mektuplaştı. Malcolm 1952’nin baharında sergilediği güzel ve düzgün davranışları sayesinde hapishaneden 3 yıl erken beraat edildi. Hapisten çıkar çıkmaz Nation Islam yani İslam Milleti Hareketi’ne katıldı. Hapisten önce bir sokak serserisi olan Malcolm şimdi Amerika’da hızla gelişen İslam dininin etkili ve ateşli bir temsilcisiydi. Artık hayatını bir dava uğruna yaşayacaktı. Artık o, bir özgürlük savaşçısıydı…

Malcolm X, karizmatik düşüncesi, açık sözlülüğü ve güçlü hitabeti sayesinde kısa sürede İslam Milleti Hareketinin ve siyahilerin haklarının güçlü bir sesi oldu. İslam Milleti adına televizyon ve radyo programlarına katılan, köse yazıları yazan, büyük kitlelere hitap eden Malcolm sayesinde hareketin, 2952’de 500 olan üye sayısı 1963’te 30 bine ulaştı. Ancak, Malcolm’un bu kadar göz önünde olması hem basının hemde ABD yönetiminin dikkatini çekti ve FBI, hareketin peşine düştü. Daha önce de çeşitli konularda anlaşmazlıklar yaşadığı Elijah Muhammed’in, hareketteki bir çok kadınla ilişki yaşadığının ortaya çıkması üzerine Malcolm X, 1964’te İslam Milleti ile bağlarını kopararak “Muslim Masque” ( Müslüman Camisi ) kurdu.

Hac görevi için Suudi Arabistan’ın Mekke kentine giden Malcolm X, orada farklı kültürden insanlarla bir araya geldi ve inanç sistemini paylaştı. ABD’ye yeni bir enerji ve vizyonla dönen Malcolm X, yalnızca Afro-Amerikalılar için değil, tüm ırk ve etnik kökenden insanlar için mücadele etmeye karar verdi. İnsan hakları, özgürlük, eylem ve topluluk oluşturma hakkında söylemler geliştiren Malcolm X, kendisini yeniden inşa etti fakat İslam Milleti örgütüyle olan gergin eski defterler peşini bırakmıyordu.  Malcolm X’in suikaste kurban gideceği söylentileri kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Malcolm X, eşi Betty ve 4 çocuğu sürekli tehdit alıyordu. Şubat 1965’te evine alev bombası atıldı. Saldırıyı yapan kişiler belirlense de, hiç kimseye ceza verilmedi.

Olayın ardından bir hafta sonra 21 Şubat 1965’te Malcolm X, Manhattan’daki Audubon Ballroom’da sahneye çıktı. “Selamun aleyküm” dedi ve bir anda salon karıştı. Malcolm’u hedef alan silahtan çıkan kurşun sesleri, semaya kadar yükseldi. Karısı ve kızlarının gözü önünde şehadete kavuştu. Ve Malcolm X son sözü olarak, “Allahın selamı üzerinize olsun” deyip hayata gözlerini yumdu. Malcolm X’in suikaste uğradığı tarihten bir süre sonra eşi Betty, Malcolm X’in ikiz çocuklarını dünyaya getirdi.  Malcolm X’e suikast düzenleyen Talmadge Hayer, Norman 3X Butler ve Thomas 15X Johnson Mart 1966’da hapis cezasına çarptırıldı.

Malcolm X’in öğretileri, adalet ve eşitlik için mücadele eden çok sayıda kişiye yol gösterdi ve hala göstermeye devam ediyor. Özellikle Trump hükümetiyle birlikte beyaz ırkçılığın ve göçmen karşıtlığının tekrar gündeme geldiği bir dönemde Malcolm X’in 55 yıl önce bıraktığı mirası daha bir anlam kazanıyor. Bugün Hartsdale’deki Ferncliff mezarlığında mütevazı bir mezarda yatan karizmatik adalet ve özgürlük savaşçısının, hayatında geçirdiği evreler, ırkçılığa ve adaletsizliğe karşı tavizsiz mücadelesi ve insan hakları konusunda ulaştığı nokta hala insanlığa ışık olmaya devam ediyor.

İZ BIRAKANLAR: MALCOLM X

Yazı dolaşımı


İZ BIRAKANLAR: MALCOLM X” için 4.049 yorum

 1. I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to
  a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 2. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really
  informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if
  you continue this in future. Many people will be benefited
  from your writing. Cheers!

 3. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup.

  Do you have any solutions to protect against hackers?

 4. Your style is so unique compared to other folks I’ve
  read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this web site.

 5. Howdy! I simply want to offer you a big thumbs up for
  your excellent information you have got here on this post.
  I will be coming back to your website for more soon.

 6. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme. Kudos

  Here is my blog post – king855 11

 7. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

  My website … slot Malaysia [Bgoldbet.Com]

 8. Hi! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 9. Maʏ I simplү just say wһat a comf᧐rt to Ԁiscover somebody that
  actually ᥙnderstands what they’re talking
  about on the internet. You definitely understand hօw to brihg a probⅼem to light and make it importаnt.
  A lot more pеople should check this ouut and understand this side of your story.

  I was surprised that you’re not more popular because you certainly possess the gift.

  Also visit myy web blog: jasa fumifasi (http://www.tripline.net)

 10. My spouse and I stumbled over here from a different web page and thought I
  might check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to going over your web page yet again.

 11. When someone writes an paragraph he/she keeps the
  thought of a user in his/her brain that how
  a user can be aware of it. Thus that’s why this piece of writing is great.
  Thanks!

  Take a look at my blog: calibet pc

 12. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme. Kudos

 13. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers
  and both show the same results.

 14. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious
  what all is required to get set up? I’m assuming having
  a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not
  100% positive. Any recommendations or advice would be
  greatly appreciated. Thanks

 15. After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment.
  Perhaps there is a way you are able to remove me from that
  service? Many thanks!

 16. Needed to send you one bit of note to be able to say thanks over again for these
  pleasant tricks you’ve shared on this site.
  This has been so particularly generous of people like you to allow freely all that a lot of people could have marketed for an e-book in order to make some money
  for themselves, most importantly considering that you
  might have tried it in case you desired. The solutions
  in addition worked to become a great way to realize that some
  people have a similar eagerness just as my own to find out somewhat more with reference to this issue.

  I believe there are several more pleasant times up front for individuals that start reading
  your blog post.

  Feel free to visit my website; Chillbox AC

 17. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was
  wondering what all is required to get setup? I’m assuming having
  a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Kudos

 18. I’m really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A small number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any recommendations to help fix this problem?

  Feel free to surf to my website silvanus.us

 19. Thank you for the auspicious writeup. It
  if truth be told was a leisure account it. Look complicated to more
  added agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 20. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and
  am nervous about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I
  can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 21. Hey there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m
  trying to get started and create my own. Do
  you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 22. Does your blog have a contact page? I’m having a
  tough time locating it but, I’d like to shoot you an email.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 23. Today, I went to the beach front with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell
  someone!

 24. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really
  something that I think I would never understand. It seems too
  complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post,
  I’ll try to get the hang of it!

 25. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?

  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good
  platform.

 26. ที่พวกเราทำทางเข้าสำรองมาก้เพราะเหตุว่าบางคราวบางท่านอาจจะเกิดปัญหาที่เกิดขึ้นกับการเข้าเล่นเกมส์ เข้ามิได้ หรือหาทางเข้าไม่พบเราเลย เตรียมพร้อมที่จะมีทางเข้าให้แด่ท่านเข้า ผ่านทางหน้าเว็บของเราโดยตรง ไม่ต้องไปค้นหาให้ยุ่งยากอีกต่อไป เนื่องจากว่าพวกเราได้เพิ่มทางเข้าไว้ให้แล้ว ยังสามารถใช้งานได้ง่าย มีการอัพเดทปากทางเข้าที่อยุ่หน้าเว็บไซต์ตลอดระยะเวลา พวกเราตั้งใจ มอบความสสะดวกสะบายให่กับคุณอย่างเต็มเปี่ยม หนทางการเข้าเล่น Slotxo ยังไม่มียูสเซอร์หรือรหัสสำหรับเข้าเล่น
  ท่านสามารถสมัคร SLOTXO ได้ง่ายๆที่ตรงนี้ ทางเข้าสำรองที่เราตระเตรียมไว้สำหรับสมาชิกแบบอัพเดททุกครั้งที่หน้าปากทางเข้าหลัก ไม่สามารถเข้าถึงได้

 27. Unquestionably believe that that you stated. Your favourite
  reason seemed to be on the internet the simplest thing to have in mind of.
  I say to you, I definitely get annoyed while folks think about concerns that they just don’t know
  about. You managed to hit the nail upon the top and outlined
  out the entire thing without having side-effects , folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 28. I got this website from my buddy who informed me on the topic of this web page and now this time I am visiting this
  site and reading very informative posts at this
  time.

 29. I’ve been browsing online greater than 3 hours as of late, but I by no means discovered any fascinating article like yours.
  It is beautiful price sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers
  made just right content material as you probably did, the net will
  likely be much more helpful than ever before.

 30. I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Exceptional work!

 31. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a
  30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she
  has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it
  with someone!

 32. Hi there I am so thrilled I found your site, I really found you by error, while I was researching on Google for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say kudos for a
  marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to read through it all at the moment but I have
  book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read more, Please do keep up
  the fantastic jo.

 33. Have you ever thought about writing an e-book or guest
  authoring on other sites? I have a blog based upon on the same ideas you
  discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to
  send me an e-mail.

 34. Hmm it appears like your website atee my first comment (it was extremely
  long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still
  new to everything. Do you have any helpful hints for
  inexperienced blog writers? I’d certainly appreciate it.

 35. Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I am
  impressed! Extremely useful info specifically the remaining phase 🙂 I take care of such information much.
  I was seeking this particular information for a very long
  time. Thank you and good luck.

 36. Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to produce a superb article… but what can I say… I procrastinate a whole lot
  and never seem to get nearly anything done.

 37. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 38. What’s Taking place i am new to this, I stumbled
  upon this I’ve discovered It positively useful and it has helped me out loads.

  I hope to contribute & assist different users like its aided me.
  Good job.

 39. Hiya very cool website!! Man .. Excellent ..
  Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally?

  I am happy to find numerous useful info here
  in the post, we want work out extra strategies on this regard, thanks
  for sharing. . . . . .

 40. Awesome site you have here but I was wanting to know if you knew of any message boards that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of online community where I can get comments from other experienced individuals that
  share the same interest. If you have any
  recommendations, please let me know. Bless you!

 41. Americans will be capable to stash away more cash in health savings accounts subsequent
  yr. There have been vital ethnic variations between the samples of male and female therapists,
  with extra female therapists (75%) than male therapists (33%) who recognized as Caucasian, non-Hispanic.
  Roman Physician who wrote DeMedicina advised utilizing massage.
  Kaepernick labeled the police actions that led to the deaths of a number of Black folks – together with Eric
  Garner, Tamir Rice and Kathyrn Johnston – as “acts of terror.”
  He wrote policing within the U.S. It has an LED light with 4 color options and a dimming perform, however it’s also possible to keep the
  light off utterly. You may also sign up for deal texts delivered proper to
  your phone. Secondly, while implementation of planned content
  material is an important part of treatment integrity,
  this examine did not measure the skillfulness with which follow elements have been delivered.
  Discussion of apply elements appears to be a standard
  a part of “supervision as normal,” (Accurso et al., 2011);
  modeling and role-enjoying could also be less typical, but
  had been especially potent predictors of planned observe use
  for older therapists. The identical variables have been examined
  when it comes to their quick influence: modeling of practices in supervision predicted concordance in the session that instantly followed,
  whereas discussion and position-play didn’t predict greater concordance in the next session.

 42. Hey there! I’ve ben following your web site for a while now
  and finally goot the bravery tto ggo ahead and give youu a shout out from
  Humble Tx! Just wanted to mention keep up the excellent job!

 43. I really like what you guys tend to be up too.
  Such clever work and reporting! Keep up the great works guys I’ve added you
  guys to blogroll.

 44. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very helpful information specifically the last section 🙂 I deal with such info a lot.

  I was seeking this particular info for a long time.
  Thanks and best of luck.

 45. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple adjustements would really
  make my blog shine. Please let me know where you got your theme.
  Cheers

 46. You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be really something which I think I would never understand.

  It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 47. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website
  to come back later. All the best

 48. You are so awesome! I don’t think I’ve read through a single thing like that before.
  So great to find somebody with unique thoughts on this subject matter.
  Really.. thank you for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with some originality!

 49. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or
  suggestions. Perhaps you can write next articles referring
  to this article. I want to read more things about it!
  quest bars http://tinyurl.com/49u8p8w7 quest bars

 50. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 51. Thank you for another great article. Where else may anyone gget that type
  of info in such an ideal approach of writing?
  I have a presentation next week, and I’m onn the look
  for such information.

 52. Geri bildirim: kik gay dating
 53. I really love your site.. Pleasant colors & theme.
  Did you build this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my very
  own blog and would like to find out where you got this from or what the theme is named.
  Many thanks!

 54. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest
  you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring
  to this article. I wish to read even more things about it!

  My blog :: 먹튀폴리스 주소

 55. Hi there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do
  you have any ideas or suggestions? With thanks

 56. hello my lovely stopforumspam member

  What are the Types of Loans in Ohio depending on the purpose
  Specific purpose payday loans in Ohio. Funds received in debt may be spent only for a specific purpose specified in the loan agreement.
  Non-purpose loan. The debtor may spend the money received at his discretion.
  Most popular specific purpose payday loans in Ohio are:

  House loan. The most common, of course, is a mortgage when the purchased property acts as collateral for a loan. Sometimes a youth loan is issued, with lighter conditions for debtors. Still quite common is a housing loan that does not imply purchased housing in the form of collateral.
  Car loan – payday loans in Ohio to a car or similar vehicle. The key is often the purchased goods, making the terms of the loan better. Also, loan conditions are improved: car insurance, life and health insurance of the borrower, and receiving a salary to the account of the creditor bank.
  Land loan. To purchase a plot for construction or agricultural activities.
  Consumer. For purchases in modern supermarkets, equipment stores, you can take a personal loan right at the point of sale. Often, specialists located there can contact the bank and get a regular or fast payday loans. Borrowed funds automatically pay for the goods, and the consultant explains when and how to re-pay the debt.
  Educational loan. It is issued to students, as well as to applicants who have passed the competition, to pay for tuition at universities, colleges, etc.
  Broker loan. For the circulation of securities, payday loans in Ohio are issued to an exchange broker, se-curities are purchased securities.
  Others. Objectives not related to those listed, but agreed and approved by the creditor.

 57. hello my lovely stopforumspam member

  Welcome to Grosvenor Casinos, where you can play a wide range of casino games, from slots to poker, blackjack, and roulette! There’s something for everyone here – become a member of the casino to have the best of online casino gaming. Our Sportbook offers a range of sports betting odds and is available for pre event or in play bets 24/7 and 365 days of the year. Whether you’re here for football tournaments or the latest betting odds for horse racing, Tennis, Golf, Cricket and even Rugby Union, you are covered.

 58. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this
  article i thought i could also make comment due to this sensible article.

 59. I really love your website.. Pleasant colors & theme.

  Did you create this web site yourself? Please reply
  back as I’m hoping to create my own personal site and would like to find out
  where you got this from or just what the theme is named. Many thanks!

 60. I’m not sure where you’re getting your information, but
  great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 61. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical issues using
  this site, as I experienced to reload the
  site many times previous to I could get it
  to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?

  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your
  placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again very soon.

 62. After looking at a handful of the articles on your web site, I really
  like your technique of blogging. I saved as a favorite it to
  my bookmark webpage list and will be checking back
  in the near future. Please visit my web site too and tell me your
  opinion.

 63. Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world
  but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding
  knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 64. Hi, I do believe thiks iis a great web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit yet again since I bookmarked it.
  Money andd freedom is the best way to change, may you be rich and ckntinue too guide
  other people.

 65. Thanks a lot for sharing this with all of us you
  actually realize what you are speaking approximately!
  Bookmarked. Kindly also visit my site =). We could
  have a hyperlink trade agreement among us

 66. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a
  few months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?

 67. I get pleasure from, result in I discovered just what
  I was having a look for. You’ve ended my
  4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 68. For newest news you have to pay a quick visit internet
  and on the web I found this web site as a most excellent site for most recent updates.

 69. Meme küçültme kişinin kendi iradesiyle sarkıklık yapan derilerin ve ağrılık yapan kısımların çıkarılarak daha estetik bir şekle kavuşturulması olarak açıklanır. https://bit.ly/meme-kucultme

 70. diz protez ameliyatı, özellikle ilaç ve fizik tedavi gibi sık kullanılan tedavi yöntemlerinin yeterli görülmediği ciddi ağrılar çeken hastalara uygulanmaktadır.

 71. Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 72. What i do not realize is if truth be told how you are no longer really much more neatly-appreciated than you may be right now.

  You’re very intelligent. You know thus considerably on the subject of this
  matter, made me for my part imagine it from numerous varied angles.
  Its like women and men are not fascinated until
  it’s something to do with Girl gaga! Your personal
  stuffs outstanding. All the time maintain it up!

 73. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this.
  And he actually ordered me lunch due to the fact that I stumbled
  upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to discuss this issue here on your internet site.

  Feel free to surf to my webpage – 휴게텔사이트

 74. I really like what you guys are usually up too.
  Such clever work and reporting! Keep up the great works guys I’ve added you guys
  to my own blogroll.