HZ.İSA-HORUS İDDİASI

iddia: Hz.isa diye biri hiç yaşamadı, hikayesi de Antik Mısır mitolojisindeki Gök tanrısı Horus’tan kopyalanmış.

Bu tarz iddialar üçüncü sınıf “araştırmacıların” 90% oranla yanlış ve çarpıtma paylaşımlarından geliyor. Yine yalan ve çarpıtmalarıyla ünlü birtakım ateistler/deistler de bunları olduğu gibi Türkçeye çeviriyor. Bize düşen ise bunların doğrularını yazmak. Kopyala-yapıştır yöntemiyle yayılanlardan biri de bu.

Sırayla cevaplara geçelim;

Yalan 1: “ikisinin de annesi bakire”

Horus’un annesi bakire değildir. Horus’un babası Osiris, Seth tarafından öldürülmüştür.Mitolojiye göre Horus’un annesi Isis, büyü yaparak Osiris’i yani kocasını hayata döndürmüştür. Ve Horus anne ve babasının cinsel birlikteliği sonucu doğmuştur.

Yalan 2: “İkisi de 25 aralıkta doğdu”

Horus’un 25 aralıkla yakından uzaktan alakası bile yok. Mısır’da yıl 30 günlük 12 aya bölünmüştü. Kalan son 5 gün, 5 Mısır tanrısının doğum yıldönümüydü (Osiris, Horus, Set, Isis, and Nephthys). Bu da Horus’un doğum gününü 28 aralık yapar. ANCAK;

Mısır’da Gregoryen (miladi) takvim kullanılmıyordu. Yılın ilk günü, Sirius takımyıldızının görüldüğü gündü ve bu da her yıl Temmuz-Ağustos’ta meydana gelir. Mısır takviminde artık yıl olmadığı için 4 yılda bir gerileme de olur. Yani Horus’un doğumgünü bu yıl 14 Temmuz ise 4 yıl sonra 13 Temmuz olacaktır. Bu da zaten bu iddiayı atanları daha en baştan çürütmeye yeter.

Ek bilgi: Hz. İsa’nın 25 Aralık’ta doğduğu yaklaşık 200 yıl sonra kabul edilen bir şeydir ve İncil’de de geçmez. Hatta farklı Hristiyan kültürlerinde farklı günlerde kutlanılabilmektedir Teorilerden biri halihazırda popular olan pagan festivalinin yerini doldurması için kabul edildiğidir.  Aynı şekilde Hz. İsa’nın doğum tarihi İslam kaynaklarında da geçmez!

Peki neden bunca insan Horus’un 25 aralıkta doğduğuna inanıyor? 19. Yüzyılda yaşayan sahte tarihçi Gerald Massey’in bu iddiasının internette yayılmasından dolayı. İddia bugüne kadar etraflıca çürütülmüştür.

Başka kaynaklara göre ise Horus’un doğumu “khoiak” sezonunda kutlanırdı. Bu da ekim, Kasım aylarına denk gelir. Kısaca Horus’un doğumunun Aralık ayı ile alakası yok!

Yalan 3: “ikisine de 3 bilge adam geldi”

Hiçbir kaynakta Horus’a dair Şark Yıldızı ve üç bilge adam/üç kral iddiasıyla ilgili kanıt yoktur. İncil, İsa’yı ziyarete gelenin “üç bilge adam” olduğunu söylemez.Hatta gelen adamların sayısını da söylemez.

Yalan 4: “İkisi de zulümden kaçmak için Mısır’a götürüldü”

Hz. İsa için evet, Horus kısmı ise uydurma.

Yalan 5: “İkisi de çocuk yaşta tapınakta eğitim gördü”

Bu iki yalan için araştırmaya bile değmez! Bir an bu iki iddianın doğru olduğunu kabul edelim; Düşünsenize bizim zeki ateist farklı zamanlarda İstanbul’u fetheden iki komutanın ya da küçük yaşta Kur’an kursuna giden iki kişinin hikayesinin kopya olduğunu iddia ediyor. Büyük benzerlik doğrusu:)

İlgili resim

Yalan 6: “ikisi de 30 yaşında vaftiz edildi”

Bırakın Horus’un vaftiz edilmesini, Horus’ un hayatında onu vaftiz ettiği iddia edilen “Anup” isimli birinin olduğu bile kaynaklarda geçmez!

Yalan 7: “ikisinin de 12 havarisi var”

Horus’un 12 havarisi yoktur. 4 tane yarı ilâhi havarisi vardır. Bunlara “heru-shemsu (Horus’un takipçileri)” denilmiştir ve bunun yanında 16 tane de insan havarisi vardır. Ayrıca Horus’un, ona bazı savaşlarda yardım eden ve sayısı tam olarak bilinmeyen “Mesniu” isimli takipçileri de vardır.

Yalan 8: “ikisi de mucize gösterdi, su üstünde yürüdü”

Yalan 9: “ikisi de ölü diriltti”

Mitolojide Tanrı olarak betimlendiği için Horus’un mucizeler göstermesi de normaldir. Ancak ölüleri dirilttiği veya suda yürüdüğü de hiçbir kaynakta geçmez.

Mitolojide ölü dirilten Horus’un annesi İsis’tir. Horus, Asar’ı (Lazarus’u) diriltmedi. Osirus, Mısırlılardaki Asar’ın Yunan dilindeki karşılığıdır. Osirus, Horus’un babasıydı ve efsaneye göre Seth, onu öldürdü. Isis, Horus’a gebe kalmak için Osirus’u (Lazarus) diriltti. Yani Lazarus’u dirilten de Horus değildir, bu zaten imkânsızdır.

Yalan 10: “ikisine de aynı sıfatlar verildi”

Horus mitolojik bir Tanrı olduğu için illaki bir takım sıfatlar verilir.Horus’un sıfatları:  “Büyük Tanrı”, “Güçler Şefi”, “Cennetin Efendisi” ve “Baba’nın İntikamı” . Hz. İsa sıfatları: Mesih, iyi çoban, kutsal oğul.

Kısaca verilen sıfatların birbiri ile alakası bile yok. Ki lider birine verilen sıfatlar kısıtlı olduğu için tarihte aynı sıfat ile anılan birçok lider bulabiliriz. Ayrıca hz.Isa’ya verilen sıfatları İslam kabul etmez. İslam dinine göre hz. İsa sadece Allah’ın peygamberidir.

Yalan 11: “ikisi de çarmıha gerildi, öldü tekrar dirildi”

Horus zamanında(mö.3000) çarmıh diye birşey yoktu! Çarmıh ılk defa Büyük İskender(mö.336-323) tarafından kullanılan bir işkence yöntemidir!

Ayrıca Mitoloji’ye göre Horus, asla ölmemiştir. Güneş Tanrısı Ra ile birleşmiştir ama ölmemiştir. Dolayısıyla çarmıha da gerilmemiştir, hiçbir yere gömülmemiştir ve 3 gün sonra da dirilmemiştir. Sadece her gün bitiminde “öldüğü” ve gün doğarken dirildiği söylenir mitolojiye göre!

Yalan 12: Horus’un annesinin adı “Isıs Meri”dir.

Herhangi bir delili olmayan bir başka uydurma.

Kaynaklar

http://coldcasechristianity.com/2017/is-jesus-simply-a-retelling-of-the-horus-myth/

https://www.quora.com/Was-the-Egyptian-God-Horus-born-on-the-25th-of-December-What-about-other-Gods-compared-with-Jesus-in-Zeitgeist-Is-Zeitgeist-based-on-lies-or-facts-What-do-you-think-and-what-do-you-know-about-it

http://www.gotquestions.org/Jesus-myth.html

http://skepticproject.com/articles/zeitgeist/part-one/#horus

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sotik_d%C3%B6ng%C3%BC

https://www.history.com/this-day-in-history/christ-is-born

https://www.beliefnet.com/faiths/christianity/articles/when-was-jesus-really-born.aspx

HZ.İSA-HORUS İDDİASI

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.